Rus komutana ait mezarda arkeolojik buluntuya rastlanmadı

144

Kars’ta Belediye’nin yol çalışmalarında ortaya çıkan Rus komutana ait Anıt Mezar’da Müze Müdürlüğü yetkilileri tarafından kazı çalışmalarından geçen süre içerisinde herhangi bir mezar buluntusuna rastlanmadı.

Rus Komutan Anatoli Petroviç’in Anıt Mezarı’nın etrafında Müze Müdürlüğü’nce yapılan kazı çalışmaları devam ediyor. Yaklaşık bir metre derinliğe inilen kurtarma çalışmasında mezar buluntusuna raslanmadı. Bölgede yapılan çalışmaları takip eden Müze Müdürü Necmettin Alp, gerekli yazışmaları yaptıklarını ve kurtarma kazısı çalışmalarını başladıklarını söyledi.

Cuma günü Kars Belediyesi’nin yol çalışması sırasında mezar taşının bulunduğu kendilerine bildirildiğini, müze uzmanlarıyla birlikte yaptıkları incelemede 19’ncu yüzyılın sonunda yapılmış bir mezar taşı olduğunu tespit ettiklerini belirten Müze Müdürü Necmettin Alp, “Bakanlığımızın Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü ile gerekli görüşmeleri yaptık. Kurtarma kazısı talebinde bulunduk. Genel müdürlük uygun gördü kurtarma kazımızın talebini bunun üzerine oluşturduğumuz bir ekiple kazıya başladık zemini aşağı yukarı 80 santim indi” dedi.

Alp, “Şu andaki mezar taşı 1905 yılında Kars’ta görev yapan Rus subayına ait bir mezar taşı. Anatoli isimli bir Rus subayına ait. Malumunuz 1877-1878 Osmanlı-Rus savaşından sonra Kars’ın 40 yıllık Rus işgalinde burada görev yyapan Rus askerleri vefat ettiklerinde buraya defnedilmişler. Bu mezar taşıda 154. Alay Komutanı Anatoli Petroviç isimli bir albayın mezar taşı olarak yapılmış. Yekpare bir granit taş. 230 santimetre yüksekliğinde, 60 santimetre genişliğinde bir kayide ve bir sütundan oluşuyor. Bu mevcut taşın 3 yüzünde yazılar mevcut. Bu 3 tarafından yazılardan anladığımız kadarıyla bu Rusca kril alfabesi ile ön tarafta 4 satır, diğer taraflarda 2 ve 1 satır olmak üzere toplam 8 satırlık bir yazı var. Anatoli’nin burada dair bir kayıt var. Mevcut bu alanda yaptığımız kazıda her hangi bir arkeolojik buluntu var mı? Yokmu? Ona bakıyoruz. Şu ana kadar herhangi bir arkeolojik buluntuya raslanmadı. Zemin ana tabakaya inmek üzereyiz. Sanırım etrafında herhangi bir arkeolojik buluntu yok. Çalışmalarımızı tamamlayıp daha sonra Kars Bölge Kurulu’ndan gerekli kararı çıkardıktan sonra bu mezar taşını müzemizin bahçesine götüreceğiz. Orada sergileyeceğiz. Şu anda mezar buluntusu yok” diye konuştu.

Kazımpaşa Caddesi üzerinde yapılan kurtarma kazı çalışmları soğuk havaya rağmen devam ediyor. Kazı çalışmasını yapan ekibi vatandaşlar zaman zaman sıcak çay ikram ediyor. Kazı çalışmasının akşama kadar bitirilmesi planlanıyor.

Öte yandan, Rus albaya ait Anıt Mezar vatandaşlarında ilgisini çekiyor. Çalışmaları gören vatandaşlar bölgeye gelerek çalışmaları izliyor. Yaklaşık 4 saatir devam eden çalışmalarda 1 metre derinliği inildi. 1 metre kazılmasına rağmen herhangi bir arkeolojik buluntuya rastlanmadı.