Rusya nüfusu 5 bin kişi arttı

207

Rusya, Sovyetler Birliği sonrası dönemde ilk kez doğal nüfus artışına geçti. İlk 9 ayda doğum sayısı ölüm sayısını aştı ve nüfus 5 bin 100 kişi artı verdi.

Rusya Sosyal Güvenlik ve Çalışma Bakanı Maksim Topilin yaptığı açıklamada, “2013’ün ilk 9 ayında nüfusumuz 5 bin 100 kişi arttı.” dedi. Topilin geçen yıldan itibaren nüfus artışında pozitif sinyallerinde görülmeye başlandığını söyledi.

Ocak-Eylül döneminde 1,4 milyon çocuk dünyaya geldi. Geçen yıla göre bu rakam 2 bin daha fazla. Yeni doğan çocuklarla ilgili 33 bölgede artış kaydedildi.

Doğal nüfus artışına en büyük katkı ise ölüm oranlarında yaşanan düşüş. 2013’ün ilk 9 ayında 1,4 milyon kişi yaşamını yitirdi. Geçen yıla göre bu rakam 12 bin 500 daha az. Ölüm oranlarında yaklaşık 57 bölgede gerileme yaşandı.

Topilin tüm önlemlere rağmen bazı bölgelerde ölüm oranlarında yüzde 3-5 civarında artış olduğuna da dikkat çekti. Murmansk, Adigeya, Buryatya ve Karaçay-Çerkes ölümlerin arttığı bölgeler arasında yer alıyor.

Göçmenlerle geçen yıl artıya geçen Rusya nüfusu 143,1 milyon. Nüfus artışını desteklemek için Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ikinci ve üçüncü çocuğa maddi yardımın dışında, konut ve eğitim yardımı yapıyor.