Kızıl Meydan’da “sandık” krizi, “kapitalist” sergi kalkıyor

193

Rusya’nın başkenti Moskova’da tarihi Kızıl Meydan’a ünlü Louis Vuitton markasının GUM alış veriş merkezinin 120. yılı anısına koyduğu stant şeklindeki sandık tepkilere neden oldu. İzinleri incelemeye alan Moskova belediyesi ünlü markanın sandığının kaldırılacağını açıkladı.

Moskova belediyesi basın departmanından Vladimir Çernikov, vatandaşlardan gelen tepkiler dikkate alınarak Louis Vuitton markasının koyduğu sandığın kaldırılması için karar alındığını, gerekli işlemlerin yapılacağını belirtti.

Kızıl Meydan’da açılan serginin, organize komitesinin hatası olduğuna değinen Çernikov, konunun belediye tanıtım dairesinin bilgisi dışında olduğuna dikkat çekti.

resim tanımı girin

Kimsesiz çocuklar yararına ünlü alış veriş merkezi GUM’un 120’inci yılı münasebeti ile konulan kapitalizmin sembolü Louis Vuitton markasına ait bavula en büyük tepkiyi Komünist Parti gösterdi. Lenin’in mozolesinin yanı başına, Kızıl Ordu’nun gösteri yaptığı alana kapitalizmin simgesinin konulmasına tepki gösteren parti, bir an önce yanlıştan dönülmesini istedi. İktidar partisi Birleşik Rusya’dan bazı milletvekilleri, bir kısım bloggerlar da sandığın kaldırılmasını istedi.

Kremlin idaresi ise yaptığı açıklama ile Kızıl Meydan’da kurulan sergi ile herhangi bir ilgilerinin olmadığını belirtti. Interfax’a konuşan yetkili, Kızıl Meydan’dan bavulun bir an önce kaldırılması için yetkililere bilgi verildğini aktardı.

Organizatörlerden Natalya Vodianova, olayın kapitalist bir yaklaşım olmadığını, kültürel bir faaliyet olduğunu, Aralık ayında düzenlenecek sergi ile ünlülere ait bavulların tanıtılacağını ve satılacak biletlerden elde edilecek gelirlerin de kimsesiz çocuklara aktarılacağını savundu.