Rusya uyardı; Kutup ayılarının nesli hızla tükeniyor

121

Rusya Çevre ve Tabi Kaynaklar Bakanı Sergey Donskoy, kutup ayılarının sayılarında önemli oranda azalma olduğunu, gerekli önlemlerin alınmaması durumunda 2050’ye kadar üçte birinin ancak hayatta kalabileceğini söyledi.

Moskova’da düzenlenen “Kutup Ayılarının Korunması Forum’unda” konuşan bakana göre çevre kirliliği, kaçak av ve küresel ısınma kutup ayılarının sonunu hazırlıyor.

Arctic bölgede yer alan Barent ve Kara Deniz çevrelerinde yapılan çalışmaları örnek veren bakan, kutup ayılarının kanlarında zehirli atıklara rastlanıldığını söyledi.

Kutup ayıları için kaçak avlanmanın en büyük tehditlerden biri olduğuna dikkat çeken bakan, Sovyetler Birliği’nin 1956’da kutup ayılarının avlanmasını yasakladığını, ancak Çukotka yerel yönetiminin 2011’de bu yasağı gevşettiği eleştirisi getirdi. Son bir yılda 29 kutup ayısı kaçak avlanma sonucu öldürüldü.

Kaçak av daha çok ayıların derisi için yapılıyor. Çevreciler Rus avcıların 30 bin ruble (1000 dolar) karşılığında Kanada sertifikası aldığı ve bölgede av yaptığını iddia ediyor. Rusya avlanmanın serbest olduğu Kanada’dan ayı derisinin ithalatının yapılmasına ise izin veriyor.

Ayı postu piyasada 1 milyon rubleye (30 bin dolar) alıcı bulabiliyor. Son on yılda dünya genelinde 30 binden fazla ayı postunun satışı gerçekleşti.

Küresel ısınma nedeni ile buzulların giderek azaldığına değinen Rus bakan, kutup ayılarının beslenme zorluğu çektiğini söyledi.

Foruma katılan Kanada, Norveç ve ABD’den bilim adamları çok taraflı kutup ayılarının korunmasına yönelik yeni bir anlaşma sağlanmasını istiyor.

Bilim adamlarına göre kutup ayılarının popülasyonu 20-25 bine kadar gerilemiş durumda.