Moskova'da trafik sorununu çözmek için sihirli formül yok

299

Maalesef içinde İstanbul’unda bulunduğu dünyanın büyük şehirlerinin çoğu başa çıkılamaz bir problemle boğuşuyor: özellikle iş çıkış saatlerindeki trafik yoğunluğu.

Şehir planlamacıların, akademisyen ve mimarların çabaları ve sorunu çözmek için yeni strateji planlamalarına rağmen, Moskova’daki otoriteler, bu sorunu çözmek, transit altyapıyı geliştirmek için yeni yollar, metro, tren yolu hatları inşa etmek ve şehirdeki araç sayısını azaltmaktan başka sihirli bir formül olmadığını ifade ediyor.

Rusya Başkentinde 3 gün boyunca kentsel gelişimin tartışıldığı, uluslararası 3. Moskova Kentsel Forumunda bir grup gazeteciye konuşan Moskova Belediyesi Şehir Geliştirme ve İnşadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Murat Husnullin, “Sanırım biz yeni yer altı hatları, tren yolları ve yeni yollar inşa etmekte zorlanıyoruz. Ancak, ilk ve en başta, yollar ve toplu taşıma hatları.” dedi.

Trafik problemi Moskova yönetimi tarafından resmi olarak tartışmaya açılan önemli bir sorundu. Dünyanın her yerinden belediye temsilcileri, şehir planlaması ve şehir gelişimi alanında ünlü uzmanlar, görüşmelerin ana teması olan mega şehir merkezlerinin dışında kalan bölgelerin gelişimini konuşmak için bir araya geldi.

Alman GPS geliştiricisi TomTom tarafından yayınlanan istatistiklere göre, Moskova dünya şehirleri arasında trafik tıkanıklığı konusunda en kötü şehir olarak ilan edildi. İstatistiklerde, 160’tan fazla ülke arasında İstanbul, Moskova’nın ardından en kötü trafiğe sahip ikinci şehir oldu.

Trafik tıkanıklığı konusundaki kötü sonuçlar, Moskova’nın gerçeği olmasına rağmen, şehir dünyanın en çok kullanılan metro sistemlerinden birine sahip. Rusya Başkentinin Metro sistemi 190 istasyona ve 300 km’den fazla uzunluğa ulaşıyor. İstanbul’un metro sistemi ise sadece 82 km ve 62 istasyondan oluşuyor. Trafik problemini çözmek için Türk otoriteler, güncel sistemi genişletmeye çalışıyor. Günümüzde 30 istasyon hala yapım aşamasında.

Başkan Yardımcısı Murat Husnullin, Moskova sakinlerinin yüzde 70’inin iş çıkışı saatlerinde toplu taşımayı kullandıklarını oysa Moskova yönetiminin bu oranı yüzde 85 çıkarmayı amaçladıklarını söyledi. Husnullin, bu oranın yüzde 90 olduğu Hong Kong’u model olarak gösterdi.

Hong Kong’a son yaptığı geziyi aktaran Husnullin, bu şehre trafik problemlerinin çözümünde nasıl bir sihirli formül uygulandığını öğrenmek için gitmiş ve çözümün çok basit olduğunu görmüş. “Hong Kong’da 7,5 milyon insan yaşıyor ve 660 bin otomobil var. Moskova’da ise 12 milyon insan ve 4 milyon otomobil” Husnullin, son 10 yıl içinde gayri menkul inşaatının son sürat devam ettiğini ancak toplu taşıma ve altyapı inşasının ise geri kaldığını acı bir şekilde itiraf ediyor. Bu boşluğu doldurmak için Moskova yönetimi bütçesinin yüzde 80’ini şehir merkezi dışındaki yaşam koşullarını geliştirmek için yatırıma yönlendiriyor. Ancak yönetim bu işin bir gece içinde başarıya ulaşmayacak kadar zor olduğunun da farkında.

Moskova Kentsel Forumunda ortaya çıkan rakamlara göre, 12 km’lik metro hattı uygulanmaya kondu. 72 km’lik yeni yol yapıldı ve 2013 yılında 5 otoban yeniden inşa edildi. 30 metro istasyonu hala yapım aşamasında.

Husnullin, “İki yıldan fazla bir süredir, toplu taşıma için 200 km uzunluğunda bölünmüş yollar inşa ettik. Elbette bu ölçü ağır vasıta kullanıcıları için popüler değil ancak insanların toplu taşımayı kullanan insanların sayısının artmasına yardımcı oldu. Biz aynı zamanda, Moskova merkezindeki park yerlerinde azaltmaya gittik. Çünkü, 2013 sonuna kadar, şehir içindeki park yerleri ücretsizdi ve herkes araçlarını istedikleri yere bırakabiliyordu, yollara, yaya kaldırımlarına, avlulara.. Şimdi bu yasak. Ayrıca var olan yer altı hatlarına yeni metro araçları ekledik.” dedi.

Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin, forumun ikinci gününde, Belediyenin 25 milyon metre karelik alanda yapılması düşünülen gayrimenkul inşaat kontratlarının birçoğunu, şehir çevresine zarar vermesinden korktukları için iptal ettiklerini söyledi.

Sobyanin, “Bu şehir ekonomisi ve yatırımcılarla iletişim açısından çok zor bir karardı. Ancak, biz şehir için daha ekolojik ve ergonomik olması açısından, kentimizin yararına bir tercih yaptık. Otoriteler tarafından yüzlerce km’lik yaya yolları inşa edildi şimdi kamu alanlarını ve park alanlarını geliştirmek önceliğimiz oldu. İfadelerini kullandı

Ücra alanlara odaklanmanın Moskova’nın tarihi merkezinin ihmal edileceği anlamına gelmeyeceğini ifade eden Sobyanin, şehir merkezinin daha da geliştirileceğini ve özel yatırımlardan da faydalanılacağını söyledi.

London School of Economics and Political Science (LSE) profesörü Riachar Burdett, Londra tecrübesi hakkında konuşurken, şehir otoritelerinin taşımacılık ekosistemine önem verdiklerinin altını çizdi.

Burdett “Biz farklı alanlar arasındaki transport hatlarını önemli oranda geliştirdik ve özel araçların şehir merkezindeki hareketlerine kısıtlama getirdik(Geçiş ücreti getirildi). Ve, elbette biz (2012) olimpiyatlarını şehir altyapısına yatırım için kullandık.” şeklinde konuştu.

Forumda 35 ülke temsil edildi

Bu yıl Moskova Kentsel Forumunda yaklaşık 3500 temsilci hazır bulundu. Forumun genel müdürü Olga Papadina, 35 ülkenin forumda temsil edildiğini ve Barcelona, Tokyo, Sao Paolo ve Pekin gibi büyük şehirlerden temsilcilerin bulunduğunu ifade etti.

Papadina, “Biz sadece sayı olarak değil aynı zamanda kalite olarak ta büyüyoruz.” dedi. Forum Moskova Belediyesi ve sponsorlar tarafından desteklendi.