Kalaşnikof son yoluculuğuna Keleş’ten yapılan saygı atışı ile uğurlandı

174

Dünyanın en yaygın otomatik silahı AK-47’nin mucidi Mihail Kalaşnikof son yolculuğuna Keleş’ten yapılan saygı atışı ile uğurlandı.

Kasım ayından beri yoğun bakımda bulunan 94 yaşındaki Mihail Kalaşnikof 23 Aralık’ta vefat etmişti. İjevsk kentinde çarşamba ve perşembe günü Kalaşnikof ile vedalaşma töreni düzenlenmişti. Daha sonra cenazesi Moskova getirilen Kalaşnikof bügün son yolculuğuna uğurlandı. Kalaşnikof ile vedalaşmaya Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ve çok sayıda vatandaş geldi.

Vedalaşma töreninin ardından Kalaşnikof, top arabası üzerinde Askeri Anıt Mezarlığına götürüldü. Kalaşnikof, Keleş’ten yapılan saygı atışının ardından sonra defnedildi.

resim tanımı girinİkinci Dünya Savaşı'nda yaralanan Kalaşnikof, daha sonra etkilendiği Alman piyade tüfeklerine benzer Kalaşnikof markasını icat etti. Kalaşnikof piyade tüfekleri 1949 yılında seri bir şekilde üretilmeye başlandı. Dünyada en çok kullanılan piyade tüfeği ünvanına sahip Kalaşnikoflar, Türk Silahlı Kuvvetleri'nde de yaygın olarak kullanılıyor.

Dünyada 100 milyondan fazla Kalaşnikof marka otomatik silahın bulunduğu bunların yarısında lisansız olduğu belirtiliyor.