Greenpeace eylemcisi Gizem Türkiye’de

86

Rusya'da tutuksuz yargılanan ve af yasasından yararlanan Greenpeace eylemcisi Gizem Akhan Türkiye'ye döndü.

Af yasasından yararlandıktan sonra çıkış vizesi alan Gizem Akhan dün gece Petersburg'dan İstanbul'a geldi. Gizem'i Atatürk Havalimanı'nda annesi, babası, kız kardeşi ve arkadaşları karşıladı. Havalimanında ailesi ve arkadaşlarıyla birlikte hasret gideren Gizem Türkiye'ye döndüğü için çok mutlu olduğunu söyledi.

Akhan, "Gerçekten çok uzun süre oldu. Hayatımın en uzun eylemiydi. Ama tabi benim buraya dönmüş olmam bunun bittiği anlamına gelmiyor. Çünkü Kuzey kutbunda aç gözlü petrol şirketleri petrol aramalarını devam ettireceği sürece bizimde bu eylemimiz sürecek. Bu mücadelemiz devam edecek" dedi.

Aralarında Türkiye vatandaşı Gizem Akhan’ın da bulunduğu 30 Greenpeace üyesi 18 Eylül’de Gazprom’a ait platforma tırmanmaya çalışmıştı. Rusya güvenlik birimleri Arctic Sunrise gemisine operasyon düzenleyerek 30 eylemciyi gözaltına almıştı. Belli süre tutukluk bulunan eylemciler mahkeme kararı ile kefaletle tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in çıkarttığı af yasasından yararlanan eylemciler hakkında devam eden mahkeme durdurulmuştu.