Putin’den sürpriz yılbaşı ziyareti

411

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Habarovsk kentine sürpriz yılbaşını ziyareti yaptı. Putin yeni yıla selzedelerle birlikte girdi.

Yeni yıla bir gün kala Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Habarovsk kentine sürpriz bir ziyaret gerçekleştirdi. Putin, Ağustos ayında su baskınlarından dolayı evlerini terk eden vatandaşların geçici olarak barındıkları bir merkezi ziyaret etti. Selzedeler ile çay sohbeti yapan Putin, vatandaşların sıkıntılarını dinledi ve gerek yardımların en kısa zamanda yapılacağına dair söz verdi. Daha sonra selzedelerin kaldığı merkezi gezen Putin tüm vatandaşları yılbaşı kutlamaları için kültür merkezine davet etti. Putin ve beraberindeki vatandaşlar otobüse binerek kutlamaların yapıldığı merkeze gitti.

Kurtarma çalışmalarında ölen askeri ailesini uçağına aldı

Habarovsk öncesi Çita’ya uğrayan Putin, su baskınları sırasında hayatını kaybeden Bayir Banzaraktsayev’in eşi ve çocuklarını ziyaret etti. Putin, yılbaşı kutlamalarına davet ettiği aileyi uçağıyla Habarovsk kentine götürdü. Rusya’nın Uzakdoğu bölgesinde aşırı yağışlar nedeni ile yaşanan sel felaketinden 135 bin vatandaşın etkilendiğini açıklanmıştı.

‘Terörü yok edene kadar mücadele edeceğiz’

Yeni yıla Rusya’nın doğu kentlerini ziyaret ederek girmeye karar veren Vladimir Putin’in yılbaşı konuşması yayınlandı. Son yaşanan terör olaylarına değinen Putin, “Saldırıda hayatını kaybedenlerin önünde saygıyla eğiliyoruz. Eminin, sert ve kararlı bir şekilde terörü yok edene kadar mücadele edeceğiz.” diye konuştu.

Rusya’nın güneyindeki Volgagrad şehrinde29-30 Aralık tarihlerinde gerçekleştirilen iki intihar saldırısında toplam 34 kişi hayatını kaybettiği, 100’den fazla kişi de yaralanmıştı.