Rus patriği Kirill: Ülkemizi temizleyelim

543

Rusya Ortodoks Kilisesi Patriği Kirill, ülke genelinde temizlik yapılması için vatandaşlara seslendi. Kirill, “Ülkemizi temizlersek, belki kendi içimizde temizlenir.” dedi.

Ortodoks Hıristiyanların Hz. İsa’nın doğum günü olarak kutladığı Noel çerçevesinden televizyon programına katılan Rusya Ortodoks Kilisesi Patriği Kirill ilginç çağrıda bulundu. Rus patrik Kirill, çevre temizliğinin insan ahlakıyla direk bağlantılı olduğunu dile getirdi. Ülke genelindeki orman, şehir çevreleri ve plajlarda temizlik yapılması konusunda vatandaşlara seslenen Kirill, “Aktif bir şekilde temizlik yapılmasını tavsiye ediyorum. Baharda kar erimeye başladığında plastik şişeler gibi çöplerin meydana çıkmaması gerekir. Ülkemizi ve doğamızı temizlemeye başlamalıyız, bu sayede belki kendi içimizde temizlenmiş olur.” diye konuştu.

Rusya’nın en uzak bölgesi Vladivostok’dan en batısı Kaliningrad’a kadar kiliselere akın eden inananlar 7 Ocak tarihini dini Noel olarak kutluyor. Ortodoks Hristiyanlar için 6 Ocak gecesi 28 Kasım’da tutulmaya başlayan orucun da son günü.

Alkollü içki ve hayvani gıda tüketmeyen Ortodoks Hristiyanlar 40 günün sonunda 6 Ocak’ı 7 Ocak’a bağladığı gece boyunca kiliselerde düzenlenen ayinlere katılıyor. Noel'i Rus Ortodoks Kilisesi'nin yanı sıra, Rum, Gürcü, Sırp, Ukrayna ve Kudüs Ortodoks kiliseleri de kutluyor.

Rusya Ortodoks Kilisesi’ne bağlı 60’dan fazla ülkede 30 bin kilise ve 800 manastır bulunuyor.