Moskova Bölgesi’nde kamyonlara gündüz trafiğe çıkmak yasak

540

Rusya’da önümüzdeki günlerde yürürlüğe girmesi beklenen yeni uygulamayla birlikte, ağırlığı 12 tonu geçen araçlar sabah 6’dan akşam 22.00’a kadar Moskova bölgesinde trafiğe çıkamayacak.

Moskova Karayolları İdaresinden Bakanlığa gönderilen yeni projeyle birlikte, bölge içinde yer alan yollarda ağır vasıtalar sadece gece yol alabilecek. Ancak bu yasağın kapsamında federal güzergâhta bulunan Leningrad, Yaroslav ve Dimitrevski otoyolları bulunmuyor.

Konuyla ilgili olarak Rus basınına konuşan, Moskova Bölgesi Yol Yönetiminden Sorumlu Başkan Konstantin Lişkeviç, halktan ve milletvekillerinden trafikte bekleyen TIR ve Kamyonlarla ilgili pek çok şikâyet aldıklarını ifade etti.

Yeni uygulamanın önümüzdeki Mart ayından itibaren uygulamaya konulmasını beklediklerini kaydeden Lişkeviç, “Günümüzde Moskova bölgesinde 127 adet TIR parkı ve 4 bin araçlık park yeri var. Ancak birçok araç, bu park yerleri dolmamasına rağmen, yol boyunca park ediyor.” şikâyetinde bulundu.

Rusya’da başkent trafiğinde artan sorunlara çözüm bulmak amacıyla geçtiğimiz yıl alınan kararla, 1 Mart 2013 tarihinden itibaren ağır vasıtaların başkent trafiğine girmesi yasaklanmıştı. Kararın uygulamaya konulmasının ardından, MKAD’da (Moskova çevre yolunda) yüzde 30’a ulaşan oranda iyileşme sağlandığı açıklaması yapılmıştı.