Kirill, Patrik ve Başpiskoposlar toplantısı için İstanbul’a geldi

532

Rusya Ortodoks Kilisesi Patriği Kirill, Ekümenik Patrik 1. Bartholomeos'un daveti üzerine Patrik ve Başpiskoposlar toplantısı için İstanbul’a geldi. 14 Ortodoks Kilisesi'nin Patrik ve Başpiskoposların buluşmasının ana teması, Panortodoks Konsili'nin teolojik ve teknik prosedürlerinin görüşülmesi ve hazırlanması olacak.

İstanbul’da 6-9 Mart tarihleri arasındaki yapılması planlanan buluşma, Fener Rum Patrikhanesi'nde gerçekleştirilecek. Buluşmada, Panortodoks Konsili'nin teolojik ve teknik prosedürlerinin görüşülmesi ve hazırlanmasının yanı sıra, Ortadoğu'daki Hristiyan toplumların durumu değerlendirilecek. Buluşma, 9 Mart günü Ortodoksluk Bayramı münasebetiyle tüm ruhani liderlerin katılacağı ayinle sona erecek.

Toplantıya katılacak kiliseler Ortodoksluk hiyerarşisine göre şöyle: Ekümenik Partikhane, İskenderiye Patrikliği, Antakya Patrikliği, Kudüs Patrikliği, Rusya Patrikliği, Sırbistan Patrikliği, Romanya Patrikliği, Bulgaristan Patrikliği, Gürcistan Patrikliği, Kıbrıs Otosefal Kilisesi, Yunanistan Otosefal Kilisesi, Polonya Otosefal Kilisesi, Arnavutluk Otosefal Kilisesi, Çek ve Slovakya Otosefal Kilisesi.