Azeri diasporasından Moskova’da coşkulu Nevruz kutlaması

483

Rusya’da yaşayan Azerbaycan diasporası başkent Moskova’da Nevruz bayramını coşkulu şekilde kutladı.

Moskova’nın merkezinde Bakinski Bulvar restoranında düzenlenen bayram etkinliğine Azerbaycan’ın Moskova Büyükelçisi Yardımcısı Gudsi Osmanov, Rusya Azerileri Kongresi (VAK) İcra Başkanı İlgar Hacıyev, Azeri diplomat, işadamları ve Rus konuklar katıldı. Yaklaşık bin kişinin katıldığı programda Azeri sanatçılar halk müziği ziyafeti sundu. Sahnede Nevruz’la ilgili küçük tiyatro oyunları sunulurken, Azeri halk dans grubu hareketli Kafkas danslarıyla katılımcıları büyüledi.

resim tanımı girin

Bayram kutlamasıyla ilgili Cihan Haber Ajansı’na (Cihan) konuşan VAK İcra Başkanı Hacıyev, Nevruz’un Azeri halkının en önemli bayramlarından biri olduğunu vurguladı. Hacıyev, “Yüzyıllardır Nevruz’u kutluyoruz. SSCB zamanında da kutladık. Rusya’da yaşayan Azerbaycan diasporası olarak her yıl coşkulu şekilde kutluyor, hasret gideriyoruz. Nevruz bahar ve dostluk bayramıdır. Nevruz birbirinden küsen akraba ve kişileri barıştıran bayramdır. O yüzden her yıl kutlamak için Mart ayını sabırsızlıkla bekliyoruz.” diyerek duygularını aktardı.

resim tanımı girin

Türkiye halkının Nevruz bayramını kutlayan Hacıyev, “Merhum Azerbaycan lideri Haydar Aliyev’in “Bir millet, iki devlet” sözlerini hatırlatarak Türkiye halkının da Nevruz bayramını kutlar, huzur ve barış içinde yaşamasını diliyoruz.” şeklinde konuştu.