Moskova’dan her gün ortalama 40 yabancı sınır dışı ediliyor

275

Rusya Federal Göçmen Servisi Moskova departmanından Aleksandr Stebakov, hukuk dışı Rusya topraklarında bulunmaya karşı önlemlerin artırıldığını, her gün ortalama 40 kişinin başkent Moskova’dan sınır dışı edildiğini açıkladı.

Basına açıklamada bulunan Stebakov, “Yıl başından bu yana yaklaşık 1000 yabancı sınır dışı edildi. Sınır dışı edilmesi için göçmen merkezlerinde bekleyen yaklaşık 400 kişi var. Gelecekte daha fazla merkezin açılması gerekiyor. Çoğunluğu uçakla olmak üzere günlük 30-40 kişi sınır dışı ediliyor…” dedi.

Federal Göçmen Servisi’nin verdiği bilgiye göre bugüne kadar yaklaşık 700 bin kişinin Rusya yasalarını ihlal ettikleri gerekçesi ile Rusya’ya girişleri yasaklandı.

Trafik yasalarını ihlal dahil olmak üzere 2 ya da daha fazla suça karışma ya da vize süresinin dışında Rusya topraklarında kalma en çok sınır dışı gerekçeleri arasında yer alıyor.

Rusya genelinde ise sınır dışı edilecek göçmenler için 75 ayrı merkez açıldı. Moskova, St. Petersburg ve Krasnodar en çok kaçak göçmen merkezlerinin bulunduğu kentler. Merkezlerde belirli bir standart da korunması gerekiyor. Kadın ve erkekler için ayrı merkezler, kişi başına 6 metrekarelik bir alan, üç öğün sıcak yemek, hijyen ve diğer ihtiyaçların da karşılanması gerekiyor.

Göçmen Servisi’nin rakamlarına göre bir kişinin sınır dışı edilmesi için ortalama 1000 dolar masraf yapılıyor. Eski Sovyet ülkelerinden 3 aylık süre ile gelen milyonlarca vatandaşın Rusya’da yasal olmayan bir şekilde çalışması yetkilileri tedbir almaya zorluyor. Rusya’da yaklaşık 3,5 milyon göçmenin yasal olmayan yollarla bulunduğu belirtiliyor.