Rusya’da devlet cenaze sektörüne el koyuyor

184

Rusya cenaze defin sektörüne el koymak için harekete geçti. Uzmanlara göre, sırf başkent Moskova’da cenaze törenleri ile ilgili sektörün yıllık hacmi 10 milyar rubleye (300 milyon dolar) ulaşıyor.

Rus basınına göre, cenaze defin sektöründen Bayındırlık ve Kamu Hizmetleri Bakanlığı sorumlu olacak. Konuyla ilgili Bakan Mihail Men, Başbakan Dmitri Medvedev’e başvurarak sektörle ilgili sorumluluğu almaya hazır olduklarını önerdi.

Medvedev’in teklife olumlu cevap verdiği ifade edildi. Bayındırlık ve Kamu Hizmetleri Bakanlığı, olayı doğrulayarak durumla ilgili bakanlık işlemlerinde gerekli değişikliklerin yapıldığını ifade etti.

Haberlere göre, Bakan Men öneri mektubunda devletin son 14 yılda cenaze defin sektörünü ilgisiz bıraktığı, dolayısıyla piyasanın kontrol edilemediğine işaret etti. 2003 yılında cenaze ve defin işlemleri yerel mercilere devredilirken, yine de istenilen sonuca ulaşılamadı.

Rus uzmanlar, ülke genelinde cenaze ticaretinin yıllık hacmiyle ilgili rakam vermekte zorlandı. Uzmanlara göre, sektörde yer alan şirketlerin sayı ve faaliyetleri kontrol edilemiyor.

Her yıl Moskova’da uluslar arası Necropol Cenaze İşleri Fuarı düzenleyen Necropol kurumu Başkanı Sergey Yakuşin’e göre ekonomik kriz bulundukları sektörü etkilemiyor. Ölümün sürekli bir iş olduğunu hatırlatan yetkili, “Ölüm durmuyor. İstikrarlı. Finansal krizlere karşı da korumalı.” şeklinde konuştu.

Bakan Men, Ortodoks Kilisesi’nin ünlü din adamı Aleksandr Men’in oğlu olması itibari ile dikkat çekiyor.