Trafik sıkışıklığında Moskova lider, İstanbul ikinci

198

Navigasyon şirketi TomTom’un yaptığı, 5 kıtada 160’tan fazla şehrin trafik yoğunluğunu belirleyen en son ‘Trafik Sıkışıklık Endeksi’ne göre İstanbul, yüzde 62 oranıyla Avrupa ikincisi oldu.

YILDA 8 GÜN TRAFİKTE

Ortaya çıkan trafik datası, sürücülerin trafikte kalmamak adına tercih ettikleri kestirme yollardaki trafik sıkışıklığının anayollardaki sıkışıklıktan daha kötü olduğunu gösteriyor ve tüm dünyada yolculuk yapanlar, trafikte sıkışık kalarak yılda ortalama 8 iş günü harcıyor. Bu durum artan trafik problemine çözüm arayan yerel yönetimler için yeni birtakım zorluklar yaratıyor.

5 kıtada 160’tan fazla şehrin 2013 yılına ait trafik sıkışıklığını ölçen ve 2012 yılına ait kıyaslamayı da içeren en son Trafik Sıkışıklık Endeksi’ne göre Moskova, Avrupa’da trafiğin en sıkışık ve yoğun olduğu şehirler arasında birinci olurken, İstanbul yine ikinci sırada yer aldı.

1 YILDA 3 PUAN ARTTI

2013 yılının tamamında en yoğun trafik yüzde 74 ile Moskova’da yaşanırken yüzde 62 ile ikinci sırada bulunan İstanbul, (2012 yılında yüzde 59) 3 puanlık artışla aynı zamanda en yüksek artışın yaşandığı şehir oldu. İstanbul’da karayollarında yani anayollarda sıkışıklık oranı yüzde 73 seviyesinde. Anayollar dışındaki yollarda ise yüzde 54. Trafiğin en çok sıkıştığı günlerde sürücüler ortalama 66 dakikalık gecikme yaşıyor. İstanbul’da geçen yılın en sıkışık gününün 29 Ağustos olduğu görülüyor.

TomTom Türkiye Ülke Müdürü Enis Yücesan, “Geçen yıl dünyada yol yapımına 300 milyar dolar harcandı. Bunun yerine 1 milyar dolar harcanarak sorunlar ‘Akıllı Trafik Yönetimi’ çalışmaları ile çözülebilirdi” dedi.