“Rusya Günü” nedeni ile dört gün tatil

234

Rusya 12 Haziran’da “Rusya Günü” nedeni ile hafta sonu ile birlikte 4 gün tatile giriyor. Halkın büyük çoğunluğunun tam olarak bilmediği kutlamalar nedeni ile bir çok kent ve bölgelerde etkinlikler düzenleniyor.

1992 yılından bu yana kutlanan Rusya Günü'nün ilginç tarihi hikayesi var. 12 Haziran 1990’da daha eski Sovyetler Birliği devam ederken, 15 Sovyet Sosyalist Cumhuriyetten en büyüğü RSFSR (Rusya Sovyet Federe Sosyalit Cumhuriyeti) Halk Meclisi “Devlet egemenliği” deklarasyonunu çıkarıyor. 12 Haziran 1991 yılında da Boris Yeltsin Rusya Federasyonu Başkanı seçiliyor. Tam bir yıl sonra Rusya Federasyonu Yüce Konseyi’nin kararıyla “Rusya devlet egemenliği çıkarıldığı gün” olarak 12 Haziran bayram ilan ediliyor.

12 Haziran 1998 yılında televizyon karşısına çıkan eski Başkan Yeltsin bayramın “Rusya Günü” olarak ilan edilmesini önerdi. 2002 yılında İş Kodeksi’nde yapılan değişikliklerle Vladimir Putin döneminde Yeltsin’in isteği kabul gördü. Ve 2002 yılından bu yana 12 Haziran Rusya’da “Rusya Günü” olarak kutlanıyor.

Rusya’nın kimlerden kurtulduğu gerekçesiyle hangi bağımsızlık gününü kutlandığına anlam veremeyen bazı Rus gazeteci ve siyasetcilere göre Yeltsin’den bir armağan.

Rus Levada araştırma merkezinin yaptığı araştırmaya göre de Rusya vatandaşlarının sadece üçte biri bayramı “Rusya Günü” olarak kutlandığını biliyor.

Bayram nedeniyle Moskova’da 30 çeşitli etkinliğin yapılacağı belirtildi. Moskova’nın Park Kulturı, İzmailovo, Perovo ve diğer park yerlerinde konserler de yapılması planlanıyor.