Rusya’da çifte vatandaşlık yasası yürürlüğe giriyor, cezalar gündemde

3547

Rusya’nın başkenti Moskova’da Rus-Türk İşadamları Birliği’nin (RTİB) organize ettiği toplantıda Moskova Avukatlar Birliği, DE YURE Avukatlar Bürosu Başkanı Nikita Filippov, “Çifte Vatandaşlığa Ceza Kanunu Yürürlüğü” konusunda Türk işadamlarına bilgi verdi.

RTİB Moskova merkez ofisinde düzenlenen görüşmeye RTİB Başkanı Naki Karaaslan, üye iş adamları ve Türk firma temsilcileri katıldı. Yaklaşık 40 katılımcının bulunduğu görüşmede konuşan RTİB Başkanı Karaaslan, çifte vatandaşlık başta olmak üzere bazı konuların Rusya’da çalışan Türk vatandaşlarına aydınlatılması gerektiğini önemle vurguladı.

İkinci vatandaşlıkla ilgili yazılı bildirim yapmanız lazım

Rus parlamentosu alt kanadı Duma Mülkiyet Komisyonu uzmanı, Anayasa Mahkemesi danışmanı avukat Filippov, toplantıda 2 önemli konuyu masaya yatıracaklarını ifade etti. Rus avukat, “Öncelikle 23 Mayıs’ta çıkartılan çifte vatandaşlıkla ilgili kanun değişiklikleri. İkinci konuda 2’den fazla idari ceza alan yabancı vatandaşların Rusya’ya giriş yapmasını yasaklayan kanun. İlk olarak çifte vatandaşlığı ele alalım. Yasa 4 Haziran’da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından imzalandı ve 4 Ağustos’ta yürürlüğe girecek. Kanuna göre, çifte vatandaşlar, çifte vatandaşlık durumunu bildirmek zorundalar. Rusya’da sürekli olarak yaşayan çifte vatandaşlar yazılı olarak ikinci vatandaşını bildirmek zorunda. Yazılı bildiri, Federal Göçmen Servisi (FMS) bölgesine gönderilmesi gerekiyor. İkinci vatandaş alan şahıs yazılı olarak ya bölgenizdeki FMS kurumuna bildirmeniz lazım. Ayrıca çifte vatandaşlarının çocukları –eğer çocuklar da çifte vatandaşsa-için de bu bildiriyi yapmaları gerekiyor. Rus vatandaşı başka bir ülkede vatandaşlık aldıysa, bu durumu FMS’e bildirmek zorunda, benzer şekilde Rusya’da yaşayan yabancı vatandaşlar da. Sadece Kırım’da yaşayan insanlar için biraz kolaylık tanınabilr. Fakat onlar için 1 Ocak 2016’tan itibaren bu kanun yürürlüğe girecek. Eğer Rus vatandaşı 3. ve 4. vatandaşlık aldıysa her biri için bildirmek zorunda. Aslında ilk başta yolsuzlukla mücadele için bazı bürokratların hedef alınması planlanıyordu. Ama daha sonrası bir çok ülkede yaşayan Rus soydaşlarını da kapsadı.” dedi.

resim tanımı girin

Bildirinin yapılmadığı durumunda ceza uygulanacağını uyaran Filippov, “İki farklı ceza uygulanacak, idari ve adli ceza. Eğer 60 gün içinde yazılı bildiri yapılmazsa, yanlış bir şekilde yapılırsa o zaman idari ceza kapsamına giriyor, cezası 500-bin ruble arası. 60 günü geçtikten sonra yine bildiri yapılmazsa o zaman adli ceza kapsamına giriyor. 200 bin ruble veya 1 yıllık maaş cezası uygulanabilir. Ya da 400 saatlık zorunlu çalışma cezası. Eğer 4 aydan sonra çifte vatandaşlar bu saydıklarımı yapmasalar o zaman onları idari ve adli cezalar bekliyor. 4 Ağustos’a kadar FMS’e yönelik yazılı bildiri forumu Gosuslugi adlı sitede yayınlanacak. Tekrar ediyorum eğer kendileri ve çocukları çifte vatandaş olan Türk vatandaşları 4 Ağustos’tan sonra böyle bir bildiride bulunmazlarsa idari ve adli cezası uygulanacak. Kanunun tüm maddesini sizler için RTİB’e bırakıyorum.” şeklinde konuştu.

RTİB Başkanı: Konuyla ilgili gerekli mercilere başvuracağız

İkinci konuya da açıklık getiren Rus avukat, “114 sayılı kanuna göre Rusya’da yaşayan ve burada ikamet izni olan yabancı vatandaşlar bazı cezalardan dolayı Rusya girişi yasaklanabilir. Bu kanunun 25.maddesi gereği söz konusu giriş yasağı için 2 neden olabilir. Ayrıca 26.ve 27.maddelere göre Rusya’ya girişiniz yasaklanabilir. Bu nedenlerden biri şu: 3 yıl içinde 2 ve ya 2’den fazla idari ceza uygulandıysa Rusya’ya girişi yasaklanabilir. Son idari cezanın kesildiği andan gün içerisinde Rusya’ya girişi yasaklanabilir. Dolayısıyla eğer 3 yıl içinde 2 veya 2’den fazla idari ceza uygulandıysa, trafik cezası veya son çifte vatandaşlıkla ilgili ceza olsun, Rusya’ya girişiniz engellenebilir.” dedi.

RTİB Başkanı Karaaslan, çözüm olarak gerekli mercilere başvuracaklarını ifade ederek, “Önümüzdeki süreçte gerekli çalışmalar yapacağız. Konu Rusya’da yaşayan insanlarımız, yatırım yapan işadamlarımız için önemli.” şeklinde konuştu.