Çalışma izinleri için temel Rusça yeterli olacak

634

Rusya’da çalışma izni alması için bir yabancının 850 Rusça kelime öğrenmesi yeterli olacak. Rusya vatandaşlığı içinse 1300 kelime kafi olacak.

Asgari sözcük standartları, Rusya Eğitim Bakanlığı’nın yabancı dil olarak Rusça yeterlilik düzeylerini belirleyen ve bu düzeylere yönelik talepleri yenileyen kararla öngörülüyor.

Belgede yedi Rusça yeterlilik düzeyi belirlendi: basit, çalışan göçmenler için temel, temel ve 1-4.

Çalışan göçmenler için temel Rusça yeterlilik düzeyi için talepler, yabancı uyruklu vatandaşın farklı kaynaklardan (dergi ve gazete başlıkları, levhalar, işaretler, ilanlar) kısa basit metinleri okuyabilmesini, muhatabın dediğinin içeriğini anlayabilmesini ve güncel hayattan sınırlı olaylarla ilgili tutarlı ifadeler oluşturabilmesini öngörüyor.

Yabancıların Rusya vatandaşlığını alabilmesi için dil ortamı koşullarında yazılı ve sözlü iletişim için yeterli düzeyde Rusçaya sahip olmaları gerekiyor. Temelin altında olmaması gereken bu düzey, yabancı dil olarak Rusça devlet sınavının ardından verilen sertifikayla teyit ediliyor.

Eğitim Bakanlığı’nın emrine uygun olarak temel düzey için farklı kaynaklardan alınan (dergi, gazete, levhalar, işaretler, ilanlar) kısa metinleri okuyabilmek; kültürel, bilgi ve sosyal nitelikli uyarlanmış metinlerin temel ve ek içeriğini anlayabilmek; kısa mektup, not, tebrik mesajı yazabilmek ve muhatabın konuşmasındaki temel bilgiyi (konu, yer belirleme, zaman, nedenler) anlayabilmek gerekiyor. Ayrıca, temel düzeyde dil sahibi olarak gösterilmek için kendisi, arkadaşları, ailesi, eğitimi, iş yeri, yabancı dil öğrenimi, çalışma günü, boş zamanı, memleketi, sağlığı ve hava hakkında sohbeti sürdürebilmek gerekiyor.