Rusya, yabancı basını Ukraynalıların kaldığı kampara götürecek

88

Rostov Bölgesi’nin Valisi Vasiliy Golubev, yaklaşık 30 yabancı basın mensubunun Ukraynalıların kaldığı kamplara götürüleceğini açıkladı.

Ukrayna’nın doğu ve güneydoğusunda yaşanan çatışmalardan kaçan vatandaşların belli bir kesimi sınırı geçerek Rusya’ya sığınıyor. Çok sayıda Ukraynalının Rusya’ya sığındığını ve durumun kritik olduğunu Rus yetkililer sık sık dile getirse de başta ABD olmak üzere Batılı ülkeler rakamların abartıldığı yönünde bazı açıklamalar yapmıştı. Bunun üzerine konunun aydınlanması için Rus yetkililer yaklaşık 30 yabancı basın mensubunu Rostov’a götürmeye karar verdi. Gazetecilerin bölgeye götürülmesi ile ilgili çalışmalar başlatıldığı ve en kısa zamanda ziyaretin gerçekleştirileceği belirtildi.

Rusya çocuk haklarından sorumlu komiser Pavel Astahov’un Salı günü açıkladığı rakama göre çatışmaların başladığı tarihten bu yana 150 bin Ukraynalı Rusya’ya sığındı. Rusya Olağanüstü Hal Bakanlığı'nın verilerine göre sığınanların 18 bini 252 geçici kamplarda kalıyor. Rostov Bölgesi Valiliği resmi olarak bölgelerinde 21 bin Ukraynalının bulunduğunu açıklarken resmi olmayan rakamlara göre bu sayı açıklananın en az iki katı.