Rus askerler yerli işletim sistemli tablet kullanacak

103

Ekonomi, Bilişim ve Sistem Yönetimi Merkez Araştırma Enstitüsü, Savunma Bakanlığı için yerli RoMOS işletim sistemi ile çalışan Rupad adı tablet üretti.

Yerli işletim sistemli Rupad’ı toza ve darbeye karşı dayanıklı, teknik özellikleri ve kalitesi günümüz tabletleri ile aynı seviyede olduğu belirtildi. Özellikle işletim sisteminin yerli olması sayesinde tablet casusluğa karşı korunaklı olduğu ifade edildi. Ayrıca “Akıllı düğme” sayesinde tabletin GPS, kamera, 3G, mikrofon gibi fonksiyonlarını etkisiz hale getirebiliyor. İki farklı model üretilirken bir modelin sadece askeriyenin kullanacağı belirtiliyor.

Konuyla ilgili basına açıklama yapan Ekonomi, Bilişim ve Sistem Yönetimi Merkez Araştırma Enstitüsü Başkanı Dmitriy Petrov, “Gerçekten casusluğa karşı korunaklı yerli işletim sistemi geliştirdik. Gizlilik içerisinde faaliyet gösteren tüm kurumlar ilgi gösteriyor.” diye konuştu.

RoMOS işletim sistemini ile çalışan Rupad çift çekirdekli 1 GHz hızındaki işlemciye sahip. 1 GB RAM’a sahip olan Rupad’ın 0,3 ve 5 MP çözünürlükteki kameraları bulunuyor. Ayrıca 3G, Bluetooth, Wi-Fi, GPRS, EDGE ve GSM desteği sağlıyor.

Rupad bir metre suyun altında 30 dakika ve 55 derece sıcaklıkta çalışabilme özelliğini taşıyor.