Ekaterinburg’da kurulan iftar çadırına halk yoğun ilgi gösteriyor

259

Rusya’nın Ekaterinburg kentinde kurulan "Dostluk Çadırı" adlı Ramazan çadırına şehirde yaşayan Müslümanlar ve diğer vatandaşlar yoğun ilgi gösteriyor.

Ekaterinburg’da dördüncü kez kurulan ramazan çadırının açılışını Bölge Müftüsü Ravil Mamleyev yaptı. Müslümanların ramazanını tebrik ederek orucun güzelliklerini dile getiren Mamleyev, “Allah bizden yıllar veya aylar olarak değil sadece yılda 30 gün oruç tutmamızı istiyor, bunu yapmaya gücümüz yok mu sizce? Eğer hasta veya seyahatte isek zaten bu günleri daha sonra kaza edebiliriz. Allah her kulunu sever ve gözetler” dedi.

açılış

Vatandaşlar tarafından yoğun ilgi gören çadıra gelenler ramazan ayının atmosferini hep beraber yaşıyor. Çadıra ilk defa oruç tutan çocuklar da gelirken gençler gönüllü olarak misafirlere hizmet ediyor. Akşam ezanın okunmasının ardından iftarlarını yapan vatandaşlar daha sonra camiye giderek ibadetlerini yerine getiriyor.

çocuklar

Ekaterinburg'un en küçük temsilcileri sahneye çıkarak “Medine” ve “Namaz” adlı ilahileri söyleyerek ziyaretçilerden yoğun alkış aldı.

Ramazan boyunca hizmet verecek olan çadır sabah 04.00'e kadar açık kalıyor.