30 Ağustos Zafer Bayramı tüm yurtta kutlandı

88

30 Ağustos Zafer Bayramı, tüm yurtta törenlenlerle kutlandı.

Etkinlikler kapsamında ilk tören Anıtkabir'de düzenlendi. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, ilk kez Başkomutan sıfatıyla Anıtkabir'e çıktı. Aslanlı yolda başlayan yürüyüşe, Başbakan Ahmet Davutoğlu, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Genelkurmay Başkanı Necdet Özel, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve devlet erkanı katıldı.

Atatürk'ün mozolesine çelenk bırakan Erdoğan, daha sonra beraberindekiler ile birlikte saygı duruşunda bulundu. Ardından Misak-ı Milli kulesine geçen Erdoğan Anıtkabir özel defterini imzaladı.

Erdoğan özel deftere, "Büyük Zafer'in 92. yıldönümünde bizlere miras olarak bıraktığın Cumhuriyeti, yine bizlere hedef olarak gösterdiğin muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkartmak için tüm gücümüzle çalışıyor, gayret gösteriyoruz. Milletimizin istiklaline ve istikbaline sahip çıkmak için en önemli sembollerinden olan büyük zaferin kazanılmasında emeği geçen başta zatıalinizi ve tüm komutanlarımızı, subaylarımızı, askerlerimizi ve halkımızı minnetle anıyorum. Büyük zafer milletimizin 1000 yıllık vatanı Anadolu'nun ebedi yurdumuz olduğunu tüm dünyaya bir kez daha göstermesi bakımından ayrı bir öneme sahiptir. Kurtuluş savaşı boyunca tüm dünyada dualarıyla milletimize destek olan tüm kardeşlerimize de şükranlarımızı ifade etmek istiyorum. Vatan topraklarının düşman işgalinden korunması için mücadele eden şehitlerimize ve gazilerimize milletim adına Allah'tan rahmet diliyorum. Ruhun Şad olsun." ifadelerini yazdı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan daha sonra Çankaya Köşkü'ne geçerek tebrikleri kabul etti.

VATAN CADDESİ'NDE BAYRAM COŞKUSU

Türkiye'nin her yerinde olduğu gibi İstanbul'da da 30 Ağustos Zafer Bayramı çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. Vatan Caddesi'nde yapılan geçit töreni ile bayram coşku ile kutlandı. Programda askeri araçlar ve tören ekiplerine helikopter ve jetler eşlik etti.

Bu yıl 92'incisi kutlanan 30 Ağustos Zafer Bayramı etkinlikleri İstanbul'da Vatan Caddesi'nde de yapılan geçit töreni ile kutlandı. Sabah erken saatlerden itibaren caddede hazırlıklar başladı. Vatan Caddesi'ne çıkan bütün yollar saat 07.00 itibariyle kesildi. Bazı alternatif yollarda yoğunluktan dolayı trafik oluştu. Saat 11.00'da İstiklal Marşı'yla başlayan kutlama, Vali Hüseyin Avni Mutlu, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak ve Belediye Başkanı Kadir Tobbaş'ın tören aracıyla halkı selamlamasıyla devam etti. Ardından 66. Mekanize Piyade Barış Tugayı Komutanı Tuğgeneral Kemal Başak, tankın üzerinde günün anlam ve önemine ilişkin bir konuşma yaptı. Askeri bando takımının yerini almasıyla birlikte tören birlikleri ve Türk Silahlı Kuvvetleri'nin araçları geçişine, helikopter ve jetler eşlik etti.

Çevik kuvvet polisleri cadde boyu sıralanarak yoğun güvenlik önlem aldı. Töreni izleyen vatandaşlar ve ellerinde Türk bayraklarıyla kutlamaya katılan çocuklar renkli görüntüler oluşturdu. Tören yaklaşık 40 dakika sürdü.

TAKSİM'DE ATATÜRK ANITI'NA ÇELENK BIRAKILDI

30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle Taksim Meydanı'nda tören düzenlendi. İstanbul Valiliği, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Garnizon Komutanlığı ve siyasi partiler Cumhuriyet Anıtı'na çelenk bıraktı.

Tören için hazırlıklar sabah saatlerinde başladı. Polis, Cumhuriyet Anıtı çevresinde önlem aldı. Askeri manga da tören alanında yerini aldı. Bayraklarla donatılan meydanda tören, İstanbul Valisi Hüseyin Avni'nin anıta çelenk koymasıyla başladı. Daha sonra da İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Garnizon Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak anıta çelenk bıraktı.

AK Parti İstanbul İl Başkanlığı, Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul İl Başkanlığı, diğer siyasi parti ve derneklerin çelenk koymasından sonra saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla tören sonra erdi.

İZMİR

İzmir'de 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları kapsamında çelenk töreni düzenlendi. Törene Vali Mustafa Toprak, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve Ege Ordusu Komutanı Orgeneral Galip Mendi ile milletvekilleri, askerî erkân, siyasi parti il başkanları, kamu kurum ve kuruluşların müdürleri ve diğer vatandaşlar katıldı. Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk anıtına çelenk koyulmasının ardından protokol üyeleri saygı duruşunda bulundu ve İstiklâl Marşı okundu.