Ruslar kış için gıda hazırlığı yapmayı seviyor

447

Rusya’da yapılan sosyoloji araştırmalarının gösterdiği gibi,marketlerde gıda maddeleri çok olduğu halde Rusyalıların çoğu kış için gıda stokları oluşturuyor.

Kuru mantar,değişik reçel türleri ve sebze turşuları söz konusudur. Gıda stoklarının oluşturulması gereklilik mi yoksa alışkanlık mı?

Kamuoyu Kurumundan verilen bilgilere göre, kış için gıda stokları oluşturan Rusyalıların oranı yüzde 77 kadardır.. Gıda stokları listesinde birinci sırayı reçel,meyve korserveleri,sebze turşuları alıyor. Dondurulmuş meyvelerle sebzeler ve mantar ikinci,kurutulmuş meyve ve mantar üçüncü sırada.

Tarihçilere göre,Rusya’da reçel yapımı uzak tarihe dayalı bir gelenektir. Eskiden reçel yapımında bal kullanılıyordu. 19. Yüzyılda reçel yapmak becerisi resim yapma, piyano çalma,şan hünerleri kadar takdir ediliyordu. Soylu ailelerin kızlarına rezel yapımı öğretiliyordu. Ahududu, frenküzümü, siyah ve kırmızı yabanmersini reçelleri en cok yaygın reçel türleri.

Ta eski zamanlardan beri Rusya’da kış için hıyar ve lahana turşusu yapılır.Eski zamanlarda hıyar ve lahana turşusu büyük fıçıda korunurdu. Mantar turşusu da Rusya’da yaygın turşu türlerindendir. Eski zamanlarda Rus tüccarları Avrupa’ya mersin balığı,siyah havyar ve baldan başka mantarları sevkediyordu. Mantar toplama günümüzde de bazı Rusyalılar için bir kazanç kaynağıdır.Ama birçokları mantarları kişisel tüketim için toplıyor. Rusyalılardan bircoğu gıda stoklarını oluşturmada bahçe ve bostanlarında yetiştirdikleri meyve ve sebzeleri kullanıyor.

Rusyalıların ev işi turşu ve konserveleri yapmak hevesinin, aslında marketlerde satılan gıda maddelerine yaklaşımından ileri geldiği sanılıyor. Birçokları,marketlerde satılan sebzeler ve meyvelerin kimyasal gübreler ve diğer kimyasal maddeler kullanılarak üretilmiş olduğu, bahçesi ve bostanında yetiştirilmiş olanlarının ise ekolojik ürünler olduğu kanısındadır. Rusyalı kadınlar için de ev işi konserveler ve saire tanıdıklarına kendini beceriklii bir ev hanımı olarak tanıtmaya bir vesile olur.