Rusya’da son 15 gün içinde 22 kişi Bonzai’den öldü

271

Dünya’yı etkisine alan sentetik uyuşturucu Rusya’da can almaya devam ediyor. Rus basınına göre, son 15 gün içinde 22 kişi sentetik uyuşturucu Bonzai yüzünden hayatını kaybetti.

Gençler arasında hızla yayılan ve Türkiye’de bonzai olarak bilinen uyuşturucu Rusya’yı da tehdit ediyor. Sentetik Cannabinoid ismi altındaki birçok maddeden oluşan uyuşturucu, Rusya’da “Spice” adıyla tanınıyor.

Ülkede uyuşturucuya internet üzerinden veya asfaltlara yazılan reklamlar üzerinden kolayca ulaşılabiliyor. Rus kamuoyunun 17 Eylül tarihinde Kirov şehrinde gerçekleşen zehirlenme vakasından sonra adını ilk kez duyduğu bu uyuşturucu, o tarihten sonra ülkenin birçok şehrindeki toplu zehirlenme vakalarıyla gündeme geldi.

Ekim ayının başında Kirov şehirde 420 kişi Bonzai zehirlenmesi yüzünden hastanelik olurken, tedaviye cevap vermeyen 5 kişi yaşamını kaybetti. Rusya Federal Uyuşturucuyla Mücadele Servisi (FSKN), hala hastanede bulunan hastaların 38’inin 18 yaş altındaki gençler olduğunu açıkladı.

Rusya'nın Sibirya bölgesindeki Surgut şehrinde son 15 günde yaşanan toplu zehirlenme vakalarında yaklaşık 200 kişi hastaneye kaldırıldı. Bu kişilerden 8’i yaşama veda etti. Rusya’ya bağlı Başkurdistan bölgesinde ise zehirlenen 41 kişiden 5’i öldü. Tula bölgesinde ve Vladimir bölgesinde ise 1’er kişi hayatını kaybetti.

Ölüm vakalarının artmasının ardından Rus güvenlik güçleri ve yönetim harekete geçti. Geçtiğimiz günlerde açıklama yapan Rusya parlamentosu üst kanadı Federasyon Konseyi Başkanı Valentina Matvienko, Sentetik kenevirin (Bonzai) ülkede yasaklanmasını istedi. İnternet üzerinden her isteyen gencin bu uyuşturuculara ulaşabildiğini belirten Matvienko, bu yüzden birçok gencin hayatını kaybettiğini belirtti. Matvienko ayrıca, bu uyuşturucuların yayılmasının önlenmesi için çok sert tedbirler alınmasını talep etti.