Rusya kış saatine döndü, saatler bir saat geri alınıyor

1266

Dünya genelinde kış saati uygulaması 26 Ekim 2014 Pazar günü saat 04.00'dan itibaren bir saat geri alınarak başlıyor. Gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla yapılan kış saati uygulaması bu yıl Rusya da katılıyor.

Rusya parlamentosunda Haziran ayında yapılan yasa değişikliği ile kış saati uygulamasına dönüldü. Kışın Türkiye ile 2 saate çıkan fark, bu yıldan itibaren sürekli 1 saat kalacak.

Buna göre kışın Rusya eskiden olduğu gibi saatleri bir saat geri alınıyor. Moskova saati her zaman GMT+3 olacak.

Rusya’da 11’den 9’a indirilen saat dilimi de yeniden 11’e çıkarıldı. Moskova ile Yekaterinburg arasında Perm için de MSK+1 uygulanacak. Komi, Perm Bölgesi, Başkortostan ve Orenburg da Perm saatine dahil olacak. Kamçatka, Moskova’dan 9 saat ileri olurken, Kaliningrad bir saat geri olacak. Rusya’ya yeni bağlanan Kırım ise Moskova saati ile aynı olacak.

Kışın saatleri 1 saat geri almadan giren Moskova, GMT'den tüm yıl boyunca 4 saat ileride oluyordu. 2011’de dönemin Devlet Başkanı Dmitri Medvedev’in önerisi ile değişen uygulamaya göre Türkiye ile Moskova arasındaki zaman farkı da kış aylarında 2 saate çıkıyordu.

Rusya Devlet Başkanı Putin, kamuoyunda konunun tartışılmasını, gerekli görülmesi durumunda da kararın iptal edilebileceğini söylemişti.