Moskova'da güneş enerjili otobüs durağı hizmete girdi

284

Soğuk kış şartlarının yaşandığı Rusya’da otobüs duraklarında bekleyen vatandaşlar için yeni hizmet devreye giriyor. Artık tamamı kapalı ve ısıtma sistemi olan durakta bekleyecek vatandaşlar kış şartlarından etkilenmeyecek. Yazın sıcak dönemlerde de soğutma sistemi devreye girecek.

İlk ısıtma ve soğutma sisteminin bulunduğu otobüs durağı 4 Numaralı Doğum Evi'nin girişine açıldı. Otobüs durağının bir özelliği de tüm enerjisini güneşten alıyor olması.

Sıcaklığın sıfırın altına düştüğü zaman ısıtıcı otomatik olarak devreye girecek. Yazın ise sıcaklık çok yükseldiği zaman soğutucunun çalışacağı belirtiliyor. Ayrıca ilerleyen zamanlarda durağın içerisine televizyon monte edilecek.

resim tanımı girin

İçerisinde oturmak için bankların bulunduğu durak ayrıca vandallardan korunmak için içerisinde kamera bulunduruyor.

Moskova doğum evi tarafında yapılan açıklamada “Burada eskiden sadece bank vardı. Çalışanlarımız ve hamile ziyaretçiler çok üşüyor ve üstü açık olduğu için de yağmurlu havalarda ıslanıyorlardı. Artık böyle bir sorunumuz kalmadı.” denildi.

Moskova Doğum Evi tarafından Sibiryalı özel bir firmaya sipariş ile yaptırılan otobüs durağı Rusya’da internet-forumlarda gündemde. Isıtmalı teknolojik durağı görmek için gelenler var.