Türk girişimci Rusya’da gündem oldu

1297

Rusya’nın Sibirya kentlerinden Krasnoyarsk’ta Mondial (Türk Mondial Group) Bölge Müdürü Sinan Toprak, Rusya’da gündem oldu. Rusya’ya 18 yaşında öğrenci iken geldiğini ve Kazan Pedagoji Üniversitesi’nde (1993-95) yabancı diller fakültesinde eğitim aldığını anlatan Türk iş adamı Rusya’ya 2005’te tekrar döndüğünü söyledi.

Mondial şirketi aracılığıyla Kazan’da çalıştığını, daha sonra da Sibirya bölgesine açıldıklarını anlatan Toprak, “Aralık 2008’te Krasnoyarsk’ta mağazayı açtık. O tarihten itibaren burada iş yapıyor ve yaşıyorum. Bu kent Mondial’ın iş faaliyetleri açısından cazip geldi. Nüfus sayısı, havası, rekabet ortamı, gelir düzeyi gibi faktörleri göz önünde bulundurarak burada mağaza açmaya karar verdik. Diğer Sibirya kenti Novosibirsk’te de önümüzdeki ay mağaza açacağız.” dedi.

Sibirya’nın soğuklarından korkmadığını gülerek anlatan Türk iş adamı, “Krasnoyarsk çok hoşuma gidiyor. Buranın araç plaka numarası 24 benim Türkiye’de büyüdüğüm bölge (Erzincan) plakasıyla aynı. Bu rakam iyi ve 6 yıl geçti. Yanılmadığımı söyleyebilirim. Sadece iş dünyası değil kültür ve insanlarını da kastediyorum.” şeklinde konuştu.

Ruslar çok konuksever

Rus konukseverliliğine hayran kaldığını vurgulayan Türk iş adamı Rusya’nın 90’lı yıllarla kıyaslamada çok geliştiğine dikkat çekti. Trafikten bazen çile çektiğini söyleyen Toprak, kaliteli yolların az olduğunu belirtti. Meyvelerin pahalı olduğunu kaydeden Türk iş adamı, “Ama Krasnoyarsk artık öz kentim oldu. Türkiye’de en fazla 2 haftadan sonra Sibirya’ya gelmek istiyorum. Tüm planlarım Rusya ile bağlantılı. Burada yaşamaya alıştım ve bu hoşuma gidiyor.” dedi.

Mondial Group Rusya ile ilgili faaliyetleri

1959 yılından bu yana faaliyet gösteren uluslar arası Türk markası Mondial Group Rusya piyasasında 1996’tan itibaren ticari faaliyette. Kürk ve deri ürünleri ile tanınan Mondial Group 2012’te Moskova'da açtığı mağazanın birinci yılını kutlamıştı. Mondial Group Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Acarlıoğlu Cihan Haber Ajansı'na (Cihan) yaptığı açıklamada bir yıl içinde 3 mağaza daha açtıklarını, Rusya'da toplam 16 mağazaya ulaştıklarını, 2015 hedeflerinin Rusya pazarında 50 mağazaya ulaşmak olduğunu söylemişti.