Genç piyanist Tambi Rusya’da ikinci kez sahne aldı, finali bekliyor

126

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzaladığı kararname ile Türk vatandaşı olan Tambi Asaad, St. Petersburg’da katıldığı 6. Uluslararası Savshinsky Müzik Yarışması’nda ikinci kez jüri karşısına geçti. Asad’ın finale kalıp kalmayacağı akşam saatlerinde belli olacak.

Tambi Asaad, jürinin önüne çıkmadan önce 5 dakika boyunca prova yaptı. Provanın ardından jürinin karşısında başarılı bir performans gösteren Asaad, basın mensuplarına açıklama yaptı. Asaad, “Yarışma bitti, sonuçlar açıklanacak ve umarım iyi olacak. Ancak kazanamazsam bu benim için problem olmaz. BU benim ilk yarışmam ve Türk olarak katıldığım ilk canlı yarışma. Umarım gelecekte daha iyi daha zor yarışmalara katılırız. Bunun için daha çok çalışmalıyız. Burada benim yaşımda arkadaşlar var onlar da çaldılar. Onları da tebrik ediyorum. Ben daha çok çalmalıyım ki onlardan daha iyi olayım ve umarım daha iyi olacak gelecekte.” dedi.

Genç müzisyenin Bursa'da eğitim aldığı müzik firmasının sahibi Rüstem Avcı ise, “Bizim burada piyano yarışmasına katılmamız, aslında bir Rus’un bağlama yarışmasına katılması gibi bir şey. Rusya’da her iki evin birinde piyano var, Türkiye’de 50 evin birinde piyano var. Buradan ölçü alabilirsiniz. Buradan alacağımız mansiyona bile biz razıyız. Çünkü bu bizim maratonun ilk yüz metresiydi. Bundan sonra daha da hedef büyüteceğiz.” dedi.

St.Petersburg şehrinde düzenlenen yarışmanın birincisi, Amerika’daki Long Island Müzik Konservatuvarında öğrenim görmek için 2000 dolarlık burs kazanacak. Ayrıca, yarışmaya katılan herkese özel hediyeler ve katılım belgesi verilecek. Tambi, finale kalırsa Pazar günü düzenlenecek ödül töreninde seyircilerin karşısına çıkacak.