Putin’in kaplanı tedavi için rehabilitasyon merkezine gönderildi

200

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in yabani yaşamı koruma programı çerçevesinde doğaya bıraktığı Amur kaplanlarından biri yakalanarak tedavi için rehabilitasyon merkezine gönderildi. Putin’in kaplanı Uzak Doğu bölgesinde köpeklere saldırıcında halk kaplanın yakalanması için şikayetçi olmuştu.

Ustin adı verilen kaplan daha önce Çin’e geçmiş, burada keçi ve tavuklara saldırarak öldürmüştü. Vahşi yaşama adapte olamayan kaplanın evcil ve başıboş hayvanlara saldırması üzerine Çin yönetimi tedbir almıştı.

Uzaydan izlenen kaplan bir defasında 15 keçinin bulunduğu çiftliğe saldırmıştı. Putin’in Kuzya adını verdiği bir diğer kaplan da yine Çin’e geçerek burada bir çiftliğe saldırmış ve 5 tavuk öldürmüştü.

Rusya çevre gözlem merkezi Rosprirodnadzor’dan yapılan açıklamada Putin’in kaplanın evcil hayvanlara saldırarak kötü bir alışkanlık edindiği, bunun tedavisi için rehabilitasyon merkezine gönderildiğini açıkladı.

Orman muhafızlarının Ustin’i yakaladığı belirtilen açıklamada, kaplanın hafif yaralı olduğu da kaydedildi. Açıklamada, “Köpeklere saldırı sırasında yaralanmış olabilir. Ancak genelde sağlıklı gözüküyor. Uzmanlar vahşi yaşama bir kez daha dönebileceği konusunda iyimser…” ifadeleri yer aldı.

Ustin, Rusya’nın Uzakdoğu bölgesinde yakalanan 5 kaplandan biri. Putin bu kaplanlardan 3’ünün doğaya bırakılması törenine katılmıştı. Yaşamı tehdit altında olan hayvanlardan olan Amur kaplanlarından yeryüzünde 450 civarında olduğu tahmin ediliyor.