Rusya’nın en yoksul şehri Tolyatti

1196

Finans Üniversitesi ülkenin en yoksul şehirlerin listesini çıkarttı. Listenin ilk üç sırasında Tolyatti, Astrahan ve Penza şehirleri bulunuyor.

Sputnik Türkçe'nin haberine göre, Finans Üniversitesi’nin yaptığı araştırmada, 700 bin nüfusa sahip Tolyatti şehrinin yüzde 13’ü açlık sınırının altında yaşıyor. Şehirde, düşük gelirli nüfusun oranı yüzde 57’yi buluyor. Yoksullar arasında gençlerin oranı ise yüzde 45. Listenin ikinci sırasında bulunan 530 bin nüfusa sahip Astrahan’da düşük gelirli nüfusun oranı yüzde 56, 3. sırada bulunan olan Penza’da 520 bin kişilik nüfusun yüzde 53’ü yoksulluk düşük gelire sahip.

Rusya’nın en az yoksul nüfusa sahip şehirler ise, Vladivostok, Moskova ve Yekaterinburg olarak açıklandı. Vladivostok’ta düşük gelirli nüfusun oranı yüzde 40, açlık sınırının altında yaşayanların oranı yüzde 8.

Başkent Moskova’da düşük gelirli nüfusun oranı yüzde 43, açlık sınırının altında yaşayanların oranı yüzde 9. Yekaterinburg’da ise düşük gelirli nüfusun oranı yüzde 46, açlık sınırının altında yaşayanların oranı yüzde 10 olarak tespi edildi.

Raporda, “Rusya’da yoksullukla ilgili genel durum son yıllarda istikrarlı şekilde iyileşiyor. Ülkede, son 11 yılda, yoksulların sayısı en az üç kat azaldı. Açlık sınırında yaşayanların oranı 2003’te yüzde 37 iken 2014’te yüzde 11 olarak gerçekleşti.” İfadeleri yer aldı. Öte yandan Aralık 2014’te, ekonomik kriz bağlamında, büyük şehirlerde yaşayan vatandaşların yüzde 54’ü kendini düşük gelirli kategorisinde gösterdi.