Rus oligarkın 100 milyon dolarlık boşanma davası ertelendi

199

Moskova Presnenski şehir mahkemesi, ünlü Rus milyarder Vladimir Potanin ve eski eşi Natalya Potanina arasındaki 100 milyon dolar değerindeki boşanma davasını 19 Şubat tarihine erteledi.

Rusya’nın en zenginleri listesinde 8. sırada yer alan Potanin aynı zamanda Interros Holding ve Noris Nikel şirketlerinin sahibi olarak da biliniyor. Ünlü Oligark 2013 yılının sonlarında eşi Natalya’dan boşanmak istediğini açıklamıştı.

Aynı tarihte Potanin’in şirketinde bir sevgilisi olduğu ve bu birliktelikten bir çocuğun dünyaya geldiği ortaya çıkmıştı. Durumu öğrenen eşi, basına yaptığı açıklamada kocasına dargın olduğunu belirtmişti.

Bugün gerçekleşen mahkemenin ardından Sputnik ajansına konuşan Potanina’nın avukatı Oksana Kosaçenko, ünlü oligarkın Norilsk Nikel şirketini eski eşiyle birlikte kurduklarını, bu yüzden mahkemede bu şirketin ikili arasında paylaşılması gerektiğini söyledi.

Natalya Potanina’nın işadamı kocasının işlerine karışmak gibi bir niyeti olmadığını ifade eden temsilci, “Ancak 30 yıllık evliliğin ardından böyle bir tazminata hakkı var.” şeklinde konuştu.

Oligark Potanin’in şahit olarak gösterdiği Interros Holding yönetim kurulu temsilcisi Sergey Barbaşeva’nın hastalığı yüzünden mahkemeye gelememesi üzerine duruşma 19 Şubat tarihine ertelendi.

Servetinin büyük kısımını 1990’lı yıllarda gerçekleşen özelleştirmeler sırasında elde eden Potanin’in 12,6 milyar dolar serveti bulunuyor.