Moskova metrosunda sürücüsüz trenler sefere çıkıyor

387

Rusya’nın Başkenti Moskova’da sürücüsüz metro trenleri sefere çıkmaya hazırlanıyor. Otomatik pilotla idare edilecek olan trenlerin bu yılın üçüncü çeyreğinde kullanıma sunulması bekleniyor.

Rus basınına konuyla ilgili açıklama yapan Tikhomirov Bilimsel Araştırma Enstütüsü Şefi Oleg Malinin, deneme seferlerinin yolcusuz olarak birkaç aydan beri devam ettiğini söyledi.

Trenlerin yoluna sorunsuz devam etmesi için metro tünellerinde düzenlemeler yaptıklarını ve özel işaretler koyduklarını ifade eden Malinin, “Tren artık bulunduğu yeri kendi tespit edebiliyor ve yönünü tayin edebiliyor. “ ifadelerini kullandı.

Malinin’e göre metro trenlerinde insan faktörünün ortadan kalkması yolcular için avantaj sağlayacak. Malinin açıklamasında, trenin otomatik olarak hareket etmesi ve fren yapması sayesinde seferlerin daha akıcı olacağını öne sürdü.

Günümüzde sürücüsüz metrolar Londra, Paris, Barselona ve Şangay gibi şehirlerde aktif olarak kullanılıyor. Kopenhag metrosunda ise tüm trenler otomatik pilotla idare ediliyor.