Moskova dünyanın en güvenli 43. şehri, İstanbul 41. sırada

294

Londra merkezli The Economist dergisi, 2015 yılı dünyanın en güvenli şehirleri raporunu yayınladı. Genel sıralamada Moskova 43. sırada yer alırken iki basamak üstünde İstanbul yer alıyor. Dünyanın en güvenli ilk 3 şehri ise sırasıyla Tokyo, Singapur ve Osaka.

Araştırmada kişisel güvenlik, sağlık güvenliği, altyapı güvenliği ve dijital güvenlik başlıkları altında farklı incelemeler yapıldı. Puanlama sisteminin 100 üzerinden yapıldığı çalışmada Moskova 61.6 puan elde etti.

Bilgisayarlarda bulunan virüslere göre dijital güvenlik kategorisinde sıralama yapıldığında Moskova, 50 ülke arasında 46. Sırada yer aldı.

Daha önce çıkan haberlere göre Rusya merkezli bir internet sitesinin, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu çok sayıda ülkeden on binlerce kamera sistemini canlı olarak yayınladığı fark edilmişti. BBC teknoloji editörü Leo Kelion'un haberine göre, canlı görüntüleri paylaşılan kameralar arasında evlerdeki güvenlik sistemleri de vardı. Bu sitede aynı zamanda ABD'den 4 bin 591, Fransa'dan 1576 ve İngiltere'den ise 584 kameranın görüntülerinin internette paylaşıldığı iddia edilmişti. The Economist dergisi dijital güvenlik kategorisinde bu olayları da referans olarak kullandığı için Moskova düşük bir puan elde etti.

Moskova sağlık güvenliğinde 68.93 puan alarak 24. sırada yer alırken, altyapı güvenliğinde 41, kişisel güvenlik kategorisinde ise 49. sırada yer aldı.

Yaşanabilirlik kategorisinde 140 şehri inceleyen dergi Moskova’yı 73. sıraya yerleştirdi. Hayat pahalılığında ise 131 şehir arasında 81. sırada yer alan Moskova, demokrasi endeksinde 161 şehir arasında 125. sırada bulunuyor.

The Economist dergisinin yaptığı 42 sayfalık çalışmanın orijinaline buradan ulaşabilirsiniz.

http://safecities.economist.com/wp-content/uploads/2015/01/EIU_Safe_Cities_Index_2015_white_paper-1.pdf