Moskova’da alkollü enerji içecekleri yasaklanıyor

700

Rusya’da çok tüketilen ve uzun zamandır tartışmalara konu olan alkollü enerji içecekleri Moskova ve çevre bölgelerinde yasaklanıyor.

Moskova Şehir Duması Beden Eğitimi Spor ve Gençlik birimi başkanı Kiril Şitov tarafından yapılan açıklamada 1 Nisan 2015 tarihinden itibaren Moskova ve çevresinde birçok bölgede alkollü enerji içeceklerinin yasaklanacağı açıklandı.

“Aktif Vatandaş” uygulaması kapsamında her vatandaşın internet üzerinden 9 Şubat tarihine kadar oy kullanabileceğini hatırlatan Şitov, “Oylamadan sonra iktidar partisi bu konuyu Moskova Şehir Duması’na sunacak ve ilk oturumda kabul edilmesini bekliyoruz.” dedi.

Moskova ve çevresinde 10’dan fazla bölgenin alkollü enerji içeceklerinin yasaklanması veya satışına sınırlama getirilmesi konusunda karar aldığı belirtiliyor.

Yasak kapsamında Rusya’da tüketilen Jaguar, Strike, Trofi ve daha birçok alkollü enerji içeceği artık raflarda yerini alamayacak.

Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalarda alkollü enerji içeceklerinin veya alkol ile birlikte enerji içeceği tüketmenin sağlığa birçok zararı olduğu uzun zamandır belirtiliyor. İki ürünü birlikte tüketmek özellikle kalp rahatsızlıklarına ve aşırı alkol tüketme hastalığına yol açıyor.