Rusya’da firmalar çalışanlarına ne yediriyor?

453

Rusya’da yayın yapan internet sitesi The Village, Moskova’da bulunan firmaların çalışanlarına ne yemek yedirdiğini inceledi.

Rusya merkezli güvenlik şirketi “Kaspersky Lab”

Şirketin merkez ofisinde bulunan yemek salonunda Kaspersky çalışanları için tüm mönüde %5 indirim uygulanıyor. Yemek için para harcamak istemeyen işçilere şirket tarafından belirli miktar para ödenerek dışarda da yemek yeme imkânı sunuluyor. Kahvaltı için lapa, krep, peynir kızartması, sandviç ve çeşitli börek seçenekleri sunuluyor. Kaspersky’de en çok rağbet gören yemek ise salata çeşitleri.

resim tanımı girin

Rusya’nın en büyük arama motoru “Yandex”

Günün yirmi dört saati açık olan Yandex ofisinde sabah 9’dan akşam 9’a kadar kafe çalışıyor. Çalışanların hesabına aylık yemek parası yatıyor ve buradan istediğini yiyebiliyorlar. Öğle yemeği için ortalama yatırılan tutar 290 ruble (5 dolar). En çok tercih edilen yemekler ise borş çorbası, üzeri kızarmış peynir, saç tava yemekleri ve meyveli krepler. Yandex’de ayrıca belirli günlerde geleneksek yemekler günü düzenleniyor. Meksika, Almanya, Türkiye, Hindistan ve diğer ülkelerin yemeklerinin hazırlandığı özel günlerde çalışanların isteklerine göre mönü sürekli güncelleniyor.

resim tanımı girin

En büyük internet şirketlerinden “Mail.ru Group”

Mail.ru’da yemek için iki seçenek bulunuyor. Birincisi sıradan dağıtma usulü, ikincisi ise restoran. Salatalar, borş çorbası ve tavuk yemeklerinin çok tercih edildiği restoranda ortalama bir kişi için hesap 197 ruble (3 dolar).

resim tanımı girin

Rusya ve Avrasya’nın en büyük telekomünikasyon firmalarından “Bilayn”

Sabahları kahvaltı seçeneklerinin bulunduğu kafede gün içerisinde ise 150 ruble ile 190 ruble arasında değişen hazır menüler bulunuyor. Salata, çorba, garnitür, içecek ve ekmek çeşitlerinden oluşan menüyü çalışanların yarısı tercih ediyor. En çok tercih edilen yemek ise Fransız usulü domuz eti, tavuk şiş, borş çorbası, etli çorba ve Norveç usulü som balıklı çorba.

resim tanımı girin

Hollanda merkezli Elektronik devi “Philips”

Philips Moskova ofisinde çalışanlar için birkaç farklı restoran ve kafe bulunuyor. Günlük bir öğle yemeği için ödeme yapan firma yemeğini yanında getirenler için ise özel mutfaklar hazırlamış. Özel günlerde özel mönülerin hazırlandığı restoranlarda geçtiğimiz Maslenitsa bayramında tüm çalışanlara krep dağıtıldı.

resim tanımı girin