Ruslar işini kaybetmekten korkuyor

219

Ukrayna krizi nedeni ile ekonomik durgunluk yaşayan Rusya’da vatandaşlar işini kaybetmek ya da maaşlarının düşmesinden endişe ediyor. İşsiz vatandaşlar iş bulma ihtimalinin yüksek olması nedeni ile ücretsiz çalışmak için başvuru yapıyor.

Radyo Vesti’nin yapmış olduğu programda “maaşsız çalışır mısınız?” “Sizi çalışmaya ne teşvik edecek?” sorularına vatandaşlar ilginç cevaplar verdi.

Canlı yayına bağlanan Andrey, “Şu anda çalışıyorum ama krizden dolayı işimi kaybetsem başka bir iş bakarım elbette maaşlı. Maaş almadan çalışmak ve bu gibi olayların yaşanması doğru değil.” dedi.

Radyo çalışanı Mariya Fırolova başından geçen bir olayı anlatıyor. Mariya, “Benim bir yakınım iş için benden yardım istedi. Kendisi 2 çocuk annesi 35 yaşında menejer ve ya marketing gibi bir bölüm bitirmiş ama bir tecrübesi yok. Bir radyoda bedava çalışabileceğini söyledi. Ben de yardım ettim şu anda çalışıyor ve kendini geliştirdi. Kocası da çalıştığı için maddi açıdan bir sıkıntı yaşamadı. Yani bu onun için faydalı oldu. Ama bu bir erkek için zor.” değerlendirmesinde bulundu.

Moskova’nın dışında Dmitrovskaya bölgesinden canlı yayınına bağlanan Mihail de, “48 yaşındayım, Finans üniversitesini bitirdim. Kendi tecrübelerimi parasız bir şekilde, maaş beklemeden aktarabileceğim bir finans kurumunda çalışmak istiyorum.” dedi.

İsminin Dmitri olduğunu belirten bir vatandaş da, “Maaşsız çalışılabilir. Ben bir iş yerinde yönetici olarak çalışıyorum. Genellikle böyle talepler fiziksel engelli vatandaşlardan geliyor. Kendilerini kanıtlamak için böyle bir yola başvuruyorlar. Aslında bu maaşsız çalışma işi bir rekabet ortamı oluşturuyor. Bu yüzden kim daha iyiyse hak ediyorsa iş onda kalıyor. Donetsk’ten ve başka yerlerden gelen birçok kişi iş bulamıyor. Kendilerini kanıtlamak için maaşsız çalışmayı istiyorlar.” değerlendirmesinde bulundu.