Türkiye’nin Rus gelinleri Rusya basınında

1931

Rusya’nın sayılı medya grubu Kommersant’a ait Ogonyok dergisi Türkiye’de yaşayan Rus gelinlerini haber yaptı. “Bizim Türkiyeli kadınlarımız” başlıklı yazıda Türkiye’de yaklaşık 50-100 bin Rusça konuşan insanın yaşadığı ve bunlardan yüzde 90’ının Rus gelinler olduğu vurgulandı.

Haberde, “Türkler onların Rusya, Ukrayna, Litvanya veya Kazakistan’lı olduğu için ayrım yapmıyor. Onlar da Rus olarak kendisini hissediyor ve köklerini kaybetmemeye çalışıyor.” değerlendirmesi yapıldı.

Makaleye göre 2004 yılından bu yana Ankara’da Rus Kültür Derneği faaliyet gösteriyor. Dernek bağlamında Rusya’da baharın sevinçle karşılanması anlamına gelen Maslenitsa veya SSCB’nin Nazi Almanyası’nı yendiği Zafer Bayramı kutlama etkinliği yapılıyor. Burada çocuklar için kurslar da var.

Dergiye Türklerle Rus kadınlar duygularını aktardı. Elfiya Özel (33) adlı Tatar asıllı Rus gelin Lipetsk’de doğduğunu, daha sonra Litvanya’da yaşadığını anlattı. Türkçe konuşan halklara sağlanan eğitim programı çerçevesinde Ankara Gazi Üniversitesi’nde Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. Türk eşiyle aynı fakültede tanıştı. Evlendiler ve 2 erkek çocukları var. Özel avukat bürosunda çalışıyor. Rusça konuşan insanlara hukuki konularda hizmet veriyor, sorunlarıyla ilgileniyor.

Mariya Şestakova (27) öğretmen. Marmaris’te tatil yaparken müstakbel eşiyle tanıştı. 5 yıl süren mektup, telefon görüşmeleri ve buluşmaların ardından evlendiler. 2011 yılından itibaren Ankara’da yaşıyor. Türkçe öğrendikten sonra Rus Kültür Derneği’nde lisans eğitimi vermeye başladı. Mükemmel İngilizcesi var.

Olga Özyüksel (35) ise jimnastik antrenörü. Ukrayna’nın Dnepetrovsk kentinde spor enstitüsünü bitirdi. Türk üniversiteleri (Universiada) spor takımına antrenörlük yaptı. 2008 yılında tanıştığı Türk mühendisle evlendi. Miray (3) adlı kızları var. Jimnastik hocası olarak yine Türk gençlere spor eğitimine devam ediyor.

Oksana Aksoy (34) kareografi öğretmeni. Rusya’nın Sibirya kenti Omsk’tan geldi. 2008 yılında Türkiye’ye yerleşti. Türkçe öğrendi. İki çocukları var. Büyük kızları hem Türkçe hem de Rusça konuşuyor. Oksana Hacettepe Üniversitesi jimnastik takımına kareografi dersi veriyor. Aynı zamanda Rus Kültür Derneği’nin gençlik programlarından sorumlu koordinatör.

Yevgeniya Şralak (34) Başbakanlık Basın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü’nde çalışıyor. Kazakistan doğumlu. Evlenince Türkiye’ye taşındı. Kız ve erkek çocukları var. Çocuklarını Rus dili grubuna gönderdiklerini anlatan Şralak, “Çocuklarıma her zaman Rus kültürü ile onur duymak gerektiğini göstermeye çalıştım. İki dil bilmek çok avantaj sağlıyor.” dedi.