Rusya’ya gelmeyen tatmamıştır, işte çok özel 5 yiyecek

3334

Rusya’ya gelmeden önce pek bilmediğiniz ancak Rusya’da çok fazla sevilen ve tüketilen ürünler…

resim tanımı girin

Greçka (Гречка - Karabuğday)

Karabuğday, isminden dolayı tahıllarla birlikte ele alınıp sınıflandırılmasına rağmen Buğdaygiller familyasına dâhil değildir. Üçgen şeklindeki tohumları tüketilen, Rusya, Ukrayna, Kuzey ve Doğu Avrupa, Kuzey Amerika, Japonya ve Çin gibi ülke ve bölgelerde üretilen bir bitkidir.

Karabuğdayda bulunan besinler kan şekerinin kontrolüne katkıda bulunur. Rafine beyaz undan yapılmış ekmekle karabuğday tanelerinin kan şekeri üzerine etkileri test edilerek karşılaştırılmış, karabuğdayın kandaki şekeri ve insülin cevabını önemli oranda azalttığı görülmüştür.

Karabuğdayın açlık duygusunu bastırmadaki etkisinin de en üst derecede olduğu saptanmıştır. Iowa'da 36.000 kadın üzerinde yapılan ve 6 yıl süren tam hububat ve şeker hastalığının etkilerinin araştırıldığı bir çalışmada günde 3 porsiyon karabuğday gibi tam hububat tüketen kadınların, haftada bir porsiyon tüketenlerle kıyaslandığında %21 oranında daha az şeker hastalığına yakalanma riskine sahip oldukları tespit edilmiştir. Çünkü karabuğday mükemmel bir magnezyum kaynağıdır. Bu da önemli bir noktadır. Daha çok magnezyumca zengin gıdalarla beslenen kadınların bu gıdaları az tüketenlerle kıyaslandığında %24 daha düşük şeker hastalığına yakalanma riskine sahip oldukları anlaşılmıştır.

Rusya yıllık 800 bin ton karabuğday üretimi ile dünyada bir numaradır.

resim tanımı girin

Süt reçeli (Сгущённое молоко)

Kahvaltıda reçel yerine farklı denemeler yapmak isteyenler için iyi bir seçim. Çocuklar tarafından çok beğenilen süt reçelinin yapımı da diğer reçellerden farklı değil. Sadece kahvaltılık değil keklerde veya süslemeler için de çok sık kullanılan süt reçelini 5 litre süte bir su bardağı şeker ve bir paket kabartma tozu ekleyerek evinizde hazırlayabilirsiniz. Rusya’da kahveye süt ve şeker eklemek yerine sadece süt reçeli ilave edilir.

resim tanımı girin

3- Haladets (Холодец)

Soğutulmuş kelle paça çorbası denilebilir. Görüntüsü çok hoş olmasa da Rusya’da çok sevilir. Doğal bir jöle oluşturmak için çeşitli hayvanların paça ve kemikleri kaynatılır. Ardından içine et parçaları eklenerek soğumaya bırakılır.

Kesilen hayvandanın kemiklerini çöpe atmamak için Haladets güzel bir seçenektir.

resim tanımı girin

4- Kvas (Квас)

Kvas kelimesinin etimolojik kökeni eski doğu slav dilinde "maya" anlamına gelir. İngilizcede zaman zaman "Ekmek İçeceği" olarak adlandırılmıştır. Ukraynaca kvas kelimesi bölgeler arasında değişerek "ekşi" ya da "mayalamak" anlamlarına gelmektedir.

Bir zamanlar komünist kola diye adlandırılan Kvas, esmer ya da normal çavdar ekmeğinin mayalanması ile üretilen bir içecektir. Böyle adlandırılmış olsa da tarihi komünizmden çok daha eskidir.

Rusya, Belarus Ukrayna, Litvanya, Polonya, tüm eski Sovyet bloku ülkeleri ve orta Avrupa ülkelerinde oldukça popüler bir içecek olan Kvas, 0.05-1.44% oranında alkol içermektedir. Görünümü ve rengi üretiminde kullanılan ekmeğin çeşidine bağlıdır. Rusya'nın votkadan sonra milli içeceği Kvas, Rus içecekleri arasında en popüler olanlardan birisidir.

resim tanımı girin

5- Piraşki (Пирожки - Rus Böreği)

Kıymalı, patatesli, peynirli, havuçlu, elmalı ve lahanalı türleri yapılan, böreğe benzeyen ve genelde kızartılarak hazırlanan bir yiyecek. Mayalı hamurdan yapılanı genelde kızartılır, mayasız hamurdan yapılanı ise fırında pişirilir ve herhangi bir sos gerektirmez. Tatarlar tarafından da çok fazla tüketilen Piraşki’ye Rusya’nın her köşesinde rastlamak mümkün.