Bir milyon 350 bin yabancının Rusya’ya girişi yasaklandı

1255

Rusya Federal Göçmen Servisi Başkanı Konstantin Romodanovski, bir milyon 350 binden fazla yabancının göçmenlik yasalarını ihlal ettiği gerekçesi ile Rusya’ya girişinin yasaklandığını açıkladı. Rusya Federasyonu içerisinde halen yaklaşık 10 milyon yabancı vatandaş bulunuyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşen Romodanovski, “Bugün, yasaları ihlal eden ve yabancılar için koyduğumuz kuralları çiğneyen bir milyon 350 bin kişinin Rusya’ya girişini yasakladık.” dedi.

Romodanovski Putin’e, “Biz bunu ilk defa gerçekleştirdik, size göstermek istiyorum, kontrol edilmeyen göçmenlerin nasıl azaldığının tablosunu çıkardık. Geçen yıllarda olduğu gibi sayıları çoğalmıyor, azalıyor. Bazı ülke vatandaşlarının sayısında da azalmalar olduğunu görüyoruz.” bilgisini verdi.

Romodanovski, Ukrayna vatandaşlarını saymadan ülkede yaklaşık 10 milyon yabancı olduğunu söyledi.

Daha önce sayıları 10 binlere kadar ulaşan ve içlerinde birçok yabancı vatandaşın yaşadığı dairelerin sayılarının ise şimdilerde bine kadar düştüğü belirtiliyor.

Kaçak dairelerle mücadele konusunda konuşan Romodanovski, “Bu kaçak daireler problemini de yılsonuna kadar çözeceğiz. Belki bu şekilde sadece 10,20,30 daire kalacak. Biliyoruz ki onlar sürekli yenisini açacak, ama biz de bu işin üstüne gidecek ve kapatacağız. Biz bu sorunu çözmenin yolunu bulduk.” açıklamasında bulundu.