Türkiye, Yalta Konferansı’nda üç lidere yönelik olası suikastı önlemiş

1189

Sovyetler Birliği’nin Yalta kentinde Şubat 1945’te bir araya gelen SSCB, ABD ve İngiltere liderlerine yönelik olası suikastın önlenmesinde Türkiye’nin önemli rol oynadığı ortaya çıktı. İddiaya göre Türkiye konferans sırasında gizli bir denizaltının Boğazlar’dan geçerek Yalta’ya doğru hareket ettiğini Moskova’ya aktarmış.

İkinci Dünya Savaşı'nda "Üç Büyük" olarak adlandırılan Müttefik Devletler'in liderleri Josef Stalin (SSCB), Winston Churchill (İngiltere) ve Franklin D. Roosevelt (ABD) 4-11 Şubat 1945 tarihleri arasında Yalta'nın 3 km güneyinde bulunan Livadia Sarayı'nda bir araya gelmişti.

resim tanımı girin

SSCB’nin Nazi Almanya’sını yendiği 9 Mayıs Zafer Bayramı vesilesiyle Rus gazetesi Veçerni Stavropol savaş gazisi Pavel Lipnyagov’un (94) kahramanlığını sayfasına taşıdı. Makaleye göre savaş sırasında Kırım’da askeri deniz komutanı olarak görev alan Lipnyagov, Yalta Konferansı ile ilgili güvenlik çalışmalarında yer aldı. Makalede konferans sırasında Türkiye’nin önemli bir ihbarda bulunduğuna işaret edilerek, “Güç devlet liderleri Kırım’da toplantıda bir araya gelirken Türkiye, Boğazlar’dan bilinmeyen bir denizaltının geçtiği ve Yalta tarafına hareket ettiği bilgisini aktardı.” denildi.

Önemli ihbar üzerine harekete geçen Sovyet denizcileri füzeyle denizaltıyı imha etmeyi başardı. Askeri operasyonu başarılı şekilde gerçekleştiren subay Lipynakov’un Kızıl Bayrak ödülünü bizzat Stalin’in elinden aldığı ifade edildi. Sovyet subayına ayrıca ABD Başkanı D.Rooseveltîn “G.Washington” madalyası verdiği de kaydedildi.

Yalta Konferansı’nda liderler, Almanya’yı mağlup ettikten sonra bu ülkenin geleceği konusunu masaya yatırmıştı.