RTİB Rus gazileri ve kimsesiz çocukları ağırladı

809

Rusya'da faaliyet gösteren Rus-Türk İşadamları Birliği (RTİB), Rusya’da yaşayan gazileri ve Palyatif Yardım Derneği bünyesinde bulunan kimsesiz çocukları ağırladı. 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı vesilesiyle düzenlenen programda Rus gazilere ve kimsesiz çocuklara Türkiye’de tatil yapma sözü verildi.

Her milletin kendi tarihini bilmesi gerektiğini vurgulayan RTİB Başkanı Naki Karaaslan, 25 yıldır Rusya’da yaşadığını ve Rusya’nın kendisi için çok önemli bir ülke olduğunu söyledi. Karaaslan, “Sizler bizim için çok önemlisiniz, çocuklarımıza iyi bir gelecek oluşturmak için tarihimizi ve geçmişimizi sizin gibi insanlardan öğrenmeliyiz. Ancak, maalesef Rusya’da yaşlı insanları görünce ben utanıyorum, sizlere gereken ilgi gösterilmiyor…” dedi.

Rus gazilerin, “Türkiye’ye gitmek isteriz, orayı bilmiyoruz, bu zamana kadar gidemedik, eğer bizi Türkiye’de ağırlarsanız çok mutlu oluruz.” Taleplerini karşılıksız bırakmayan Karaaslan, toplamda 10 kişiyi Türkiye’ye tatile gönderebileceklerini söyledi.

resim tanımı girinTürkiye tatili sözü aldıkları için çok mutlu olduklarını belirten gazi Mariya Kotova, “RTİB’e davetleri, Türk dans gösteri biletleri ve Türkiye tatili sözü verdikleri için çok teşekkür ediyoruz. Umuyoruz ki yakında bunların detayları belli olur ve bu yaz Türkiye’ye gideriz.” dedi.

Ziyarette ayrıca RTİB tarafından gazilere ve kimsesiz çocuklara Moskova’da düzenlenecek olan Anadolu Ateşi dans gösterisine bilet hediye edildi.

Ziyarete RTİB Başkanı Naki Karaaslan ile beraber Türkiye Moskova Büyükelçiliği Kültür ve Tanıtım Ataşesi İlker Özkan, RTİB Genel Sekreteri Vladimir Solotsinskiy, Anadolu Ateşi Dans Topluluğu organizatörlerinden Selahattin Atalay ve Çocuklara Palyatif Yardım Derneği Genel Müdürü Marina Pridatçenko katıldı.resim tanımı girin