Putin'den 7 çocuklu ailelere ödül

227

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, her türlü zorluğa rağmen ailelere verilen desteğin ülke yönetimi için mutlak öncelik olduğunu söyledi.

Putin, 1 Haziran Dünya Çocukları Koruma Günü vesilesiyle Kremlin'de düzenlenen Ebeveyn Şanı ödül töreninde yaptığı konuşmada, "Kelimenin en geniş anlamıyla ailelere destek, mutlak önceliktir ve burada önemli olan özen ve toplumun duruşunun yanı sıra, iktidarın tüm düzeylerde çalışmalarıdır. Her koşulda, karşılaştığımız tüm sorunlara ve zorluklara rağmen aktif nüfus politikasına devam edeceğiz, modern perinatal merkezler sistemini geliştireceğiz, yeni hastaneler, poliklinikler, okullar, kreşler inşa edeceğiz" dedi.

Devlet Başkanı, "Sadece ailelere yardım ederek, onların olanaklarını genişleterek son yıllarda Rusya'da oluşan pozitif demografik eğilimleri koruyup çoğaltabiliriz. Söz konusu, doğum oranı ile yaşam süresinin artması, bebek ölümünün azalması ve nüfusun artması" diye ekledi.

Zaman ve tarihin, ailenin mutlak değerini defalarca kanıtladığını belirten Putin, "Hayat nasıl gelişirse gelişsin, karşılaşılan zorluklar ne olursa olsun büyük mutlu bir aile, her zaman en güvenilir destekçiniz oluyor. Çocuklara ve ebeveynlere karşı şefkat, merhamet ve sevgi, yakınlarımıza yönelik özverimiz, yeni nesillerde devam edecek" yorumunda bulundu. Rusya lideri, Ebeveyn Şanı ödülünü alanların bunu çok iyi bildiğini kaydetti.

İkinci ve üçüncü çocuklara sahip Rus ailelerin sayısının giderek arttığını ifade eden Devlet Başkanı, "Birçok genç ailenin bu örnekten ilham alarak aynı seçimi yapmak isteyeceğine inanıyorum" dedi.

Ebeveyn Şanı ödülü, 2008 yılından bu yana her yıl, en az 7 çocuğa sahip ebeveynlere veriliyor. Ödül alanların evli olması ve sosyal yönden sorumluluklarını yerine getirmesi, sağlıklı yaşam tarzına sahip olmaları gerekiyor. Kriterler arasında ayrıca çocukların sağlığı, eğitimi, fiziksel, zihinsel ve ahlaki gelişimine gereken özenin sağlanması ve aile kurumunun güçlendirilmesi ile çocukların yetiştirilmesinde örnek olma da var.