Kremlin'in güvenliği ona emanet

256

Kremlin Güvenlik Servisi danışmanlarından Sergey Devyatov, Kremlin Sarayı'nda 'ofislere girip kağıtları pencereden dışarı atan' kargaları korkutup kaçırabilmek için iki yıldır Filya adında bir puhu kuşunu eğittiklerini söyledi.

Devyatov, Kremlin'le ilgili yazdığı yeni kitabının tanıtım toplantısında, Kremlin Sarayı'nda 1973'ten bu yana şahin ve kartalların 'görev yaptığını' ancak bunun 'karga sorununun' tamamen çözülmesini sağlamadığını belirtti.

Kargalar, öteden beri Kremlin Sarayı'nın 'en büyük problemlerinden biri' olarak nitelendiriliyor. Zira kargaların tarihi binalara zarar vermekle kalmayıp Saray'daki hükümet binalarında da çalışmaları aksatabildiği söyleniyor.

'AÇIK BİR PENCEREDEN KREMLİN İÇİNDEKİ OFİSLERDEN BİRİNE GİRDİ'

Örneğin bir keresinde bir karganın açık bir pencereden Kremlin içindeki ofislerden birine girdiği ve masanın üzerindeki kağıtları kapıp dışarı fırlatmaya başladığı anlatılan hikayelerden biri.

'KÜÇÜKLÜĞÜNDEN BERİ İTİLİP KAKILAN FİLYA KARGALARA İYİCE BİLENDİ'

Öte yandan Devyatov puhu kuşu Filya'dan çok umutlu olduklarını söyledi. Zira Devyatov'a göre 'küçüklüğünden beri kargalar tarafından itip kakılan' Filya, onlara karşı 'iyice bilenmiş' ve 'doğal bir düşmanlık geliştirmiş' durumda.