Rusya dünyada sigara içen ülkeler arasında 2. sırada

253

Rusya son dönemlerde sigara kullanımına karşı yaptığı çalışmalar ve aldığı önlemlere rağmen "en tiryaki 10 ülke" sıralamasından çıkamadı. Rusya en fazla sigara içilen ülkeler sıralamasında 2'inci oldu.

Dünya Ekonomik Forumu'nun internet sitesinde 2014'ün en fazla sigara tüketen ülkeleri sıralandı. Buna göre sadece 10 yıl önce Avrupa'nın büyük şehirlerinde bar, restoran hatta metro otobüs içinde ellerinde sigarayla insanlar görmek mümkündü. Bir numaralı kanserojen olduğu ortaya çıktıktan sonra Batı Avrupa'da sigaraya indirilen büyük darbe alışkanlıkları büyük ölçüde değiştirdi. Ancak Avrupa uygulaması Türkiye'den farklı oldu, getirilen ağır cezalar ayrım gözetmeden ve ertelemeye tabi tutulmadan uygulandı, ayrıca toplum sigara karşıtı kampanyalara bizzat temiz hava soluma hakkını savunmak suretiyle katıldı.

Batıda tütün tüketiminin azalmakta olduğu görülse de yeni araştırmalar gelişmekte olan dünyada tüketim artıyor. Dünya Sağlık Örgütü'ne göre dünyada sigara içen 1 milyar insanın yüzde 80'i geri kalmış ülkelerde ya da orta gelirli ülkelerde bulunuyor.

Çin'de sigara içenlerin toplamı, diğer tüm düşük ve orta gelirli ülkelerdeki sigara içenlerin toplamından daha fazla. Bununla mücadele için Çin hükümeti varolan sigara yasaklarını hiçbir taviz vermeden uygulamayı kararlaştırdı ve yasağı ağır para cezalarıyla güçlendirerek ve Beijing'de sigaraya kamusal alanda tam yasak koyarak destekledi.

2014'te 5.8 trilyon sigara içildi. Dünyanın en fazla sigara içen ülkeleri şöyle: 1) Çin, 2) Rusya, 3) ABD, 4) Endonezya, 5) Japonya, 6) Almanya, 7) Hindistan, 8) Türkiye, 9)Güney Kore, 10) Vietnam. Rusya Sağlık ve Tüketici Hakları Servisi Rospotrebnadzor 2015’in ilk çeyreğinde sigara yasağının 4500’ün üzerinde ihlal edildiğini ve 24 milyon ruble (yaklaşık 500 bin dolar) ceza kesildiğini açıklamıştı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin 1 Şubat 2013’de kabul ettiği yasa ile kamu alanlarında 1 Haziran 2014’den itibaren sigara içilmesini yasaklamıştı. Sigara üzerinde sağlığa zararlı ibarelerinin yer alması ve reklamların yasaklanması yürürlüğe girmişti.

Rospotrebnadzor'a göre Rusya'da erkeklerin yüzde 60’ı, kızların yüzde 20’si sigara tüketiyor. Rusya’da her yıl sigara nedeni ile 400 bin kişi yaşamını yitiriyor. Rusya’da 43 milyon aktif sigara kullanıcısının olduğu tahmin ediliyor.