Rus Kozaklar Putin resimli para bastı, savcılık inceleme başlattı

273

Rusya’nın kuzeybatı kenti St.Petersburg’ta faaliyet gösteren Ortodoks Kozaklar Birliği İrbis, üzerinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in resminin bulunan kağıt paralar bastı.

Yerel basında çıkan haberlere göre, Kozaklar bir haftadır kendi çıkardıkları “paralarla” yaşıyor. 2 milyondan fazla kağıt para basan Kozakların “dövizi” şöyle sıralanıyor: 1 groş (100 ruble), 1 altın (bin ruble) ve 1 başlya (10 bin ruble).

10 bin rublelik paranın üzerinde Putin’in resmi yer alırken, 1 groş’ta ise Ortodoks Kozaklar Birliği Başkanı Andrey Polyakov’un resmi bulunmakta. Kozaklar bu paraları kendi topluluğu için öngördüklerini açıkladı.

Olayın basında yer alması üzerine Rus savcılık ve Merkez Bankası görevlileri inceleme başlattı.

Mayıs ayında söz konusu Kozaklar Birliği, St.Petersburg’a 20 kilometre yakın Agalatovo köyünde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Roma İmparatoru formasında anıtını da dikmişti.

Rus Kozakları tarafından açılan anıtta Putin’in üzerinde Rusya arması bulunan bir madalya da tasvir ediliyor. Başkan Polyakov önce Putin’in kafasında defne yapraklarından bir taç koymayı planladıkları, sonradan vazgeçtiklerini söyledi. Polyakov, “Her şeye rağmen o bizim, Rus insanı. Taç olsaydı Romalı olurdu.” diyerek duygularını aktarmıştı.

Anıtın açıldığı köyün Kozak hutorunda (Kozakların geleneksel yerleşim birimi) yakın zamanda kilise ve otel de inşa edilecek.