Rusya Patriği’nden alkolle mücadele çağrısı

92

Rusya Ortodoks Kilisesi Patriği Kirill, “Ayıklık Günü” vesilesiyle Rusya vatandaşlarını alkole karşı mücadeleye çağırdı.

Kilise basın bürosundan yapılan açıklamada, Patrik Kirill’in Rusya vatandaşlarını, iktidar ve dini kurumlarını sarhoşluğa karşı tek yumruk olmasını istedi. Kirill, “Bugün Ortodoks inancına sahip insanlarımızın hayatımızın tüm alanlarında ayıklık ve sağduyuya örnek olması çok önemli. Beden ve manevi ayıklığın kaybedilmesi aileleri yıkıyor, insanlar ve tüm toplum hayatını mahvediyor.” uyarısında bulundu.

Rusya Patriği, sarhoşluğa karşı mücadele bağlamında kilise olarak rehabilitasyon merkezleri kurduklarına işaret ederek, “Bu çalışmalar olumlu meyvelerini veriyor. Fakat belirleyici dönüm noktası için tüm sosyal grupların, iktidar kurumlarının ve dini teşkilatların çabalarının birleştirilmesi lazım.” dedi.

Putin alkolle mücadele talimatı vermişti

Rusya’da resmi rakamlara göre, 2,1 milyondan fazla kişi alkol bağımlısı. Rus uzmanlara göre, Devlet Başkanı Vladimir Putin’in sigara ve alkolle mücadele yönündeki çalışmaları olumlu sonuç vermeye başladı. Putin Mayıs 2012’de göreve başlarken Rusya halkının sağlığının korunması ile ilgili talimat şeklinde kararlarını duyurmuştu.

Rusya Federal Gümrük Servisi’nin verilerine göre kişi başına düşen alkol tüketimi 2008’de 16,2 litre iken, 2013’de 11,6 litreye düştü. Alkol zehirlenmesinden ölenlerin sayısı ise 2013’de 100 binde 9,7 iken, 2014’de 100 binde 8,9’a geriledi.

Rusya’da 15 yaş üzeri hiç alkol tüketmeyenlerin oranı 2011’de yüzde 38,2 iken, 2014’de yüzde 41,6’ya yükseldi.