Uyuşturucu Rusya’da 40 milyon kişiyi etkiliyor

1014

Rusya Federal Uyuşturucu ile Mücadele Servisi Başkanı Sergey İvanov Kazan’da katıldığı Psikiyatristler Kongresi’nde Rusya’daki uyuşturucu kullanımı hakkında bilgiler verdi. İvanov, Rusya’da yaklaşık 7,5 milyon uyuşturucu bağımlısının olduğunu, bunlardan 3 milyonunun her gün düzenli olarak uyuşturucu kullandığını açıkladı.

Uyuşturucu kullananların sosyal ve ekonomik yaşamda yer bulamadıklarına değinen Sergey İvanov, “Uyuşturucu kullananların içinde bulunduğu zor durum sadece kendilerini değil aynı zamanda ailelerini ve yakın çevrelerini de etkiliyor, onlara da zarar veriyor. Bu da yaklaşık 30-40 milyon kişiyi kapsıyor” dedi.

Uyuşturucu ile Mücadele Servisi Başkanı’nın verdiği bilgilere göre son 10 yıl içerisinde bir milyon genç uyuşturucudan öldü ve bu ölümlerin yüzde 70’ini 15-34 yaş gurubu oluşturdu. Ayrıca uyuşturucu bağımlıları her yıl 40 bin civarında suça karışıyor ve kullandıkları uyuşturucuya 4,5 milyar ruble (70 milyon dolar) para harcıyor.

Rusya Federal Uyuşturucu ile Mücadele Servisi’ne göre Rusya’da en çok kullanılan uyuşturucular eroin, marihuana ve bonzai olurken, 1,5 milyon Rusya vatandaşı da Afgan eroini kullanıyor. Her yıl yaklaşık 90 bin genç uyuşturucudan ölüyor.