Türkiye’den Rus müzesine Osmanlı subayı üniforması

252

Türkiye St.Petersburg Başkonsolosu Kazım Çavuşoğlu, Rusya’nın dünyaca ünlü müzelerinden “Tsarskoye Selo” Devlet Müzesi’ne Türk Genelkurmay Başkanlığı tarafından hazırlanan bir Osmanlı subayı üniformasını hediye etti.

Müze basın bürosundan yapılan açıklamaya göre, St.Petersburg’a yakın Puşkin kentinde müzeyi ziyaret eden Türk Başkonsolos, üniformayı müze Müdürü Olga Taratınova’ya sundu.

Türk diplomat, “Geçen yıl Kasım ayında müzede açılan ve Birinci Dünya Savaşı'nı konu alan “Büyük Savaşta Rusya” adlı sergiyi ziyaret ettim. 2 saatten fazla zaman sergide kaldım... Bu gibi facia insanoğlu tarihinde bundan sonra tekrarlanmamalı.” dedi.

Sergiden etkilendiğini belirten Türk Başkonsolos Çavuşoğlu, müzeye Osmanlı subayı üniformasını hediye etmeye karar verdiğini anlattı. Türkiye Genelkurmay Başkanlığı’nın hazırladığı üniforma takımı, general rütbesi, pantolon, kemer, şapka ve çizmeden oluşuyor. Müze açıklamasında, “Birinci Dünya Savaşı’nda Osmanlı ordusu subaylarının üniformaları bu şekildeydi.” bilgisini verdi.

resim tanımı girin