Göçmen işçiler Moskova’ya bir yılda 8 milyar ruble katkı sağladı

141

Moskova’da çalışan göçmen işçiler 2015 yılında bütçeye 8 milyar ruble (125 milyon dolar) katkı sağladı. 2016 yılında çalışma patenti için işçilerden toplanan vergilerin, taşıt vergileriyle aynı miktara ulaşması bekleniyor.

Moskova Ekonomi Politikaları ve Geliştirme daire Başkanı Maksim Reşetnikov gazetecilere yaptığı açıklamada, 2015 yılının başından itibaren Moskova’da göçmen işçilerden alınan çalışma patenti ücretinin bütçeye 8,1 milyar rublelik katkı sağladığını açıkladı. Bu rakamın geçen yıla oranla 2,5 kat arttığı belirtiliyor.

Reşetnikov, “Vergilerdeki gelir artışının yüzde 8,5’i özel kişilerden sağlanıyor. Bunun da yüzde 2’si göçmen işçilerin yaptığı ödemelerden geliyor. Şehir bütçesi için bunlar hissedilir rakamlar. 2015 yılı için Moskova olarak göçmen işçilerden elde edilecek vergi gelirini 10 milyar rubleden biraz daha fazla bekliyoruz, bu bütün şehrin vergi gelirlerinin yüzde 1’i demek. Önümüzdeki yılda da işçi patent sisteminden 15 milyar ruble gelir bekliyoruz.” açıklamalarında bulundu.

Yetkililerin açıklamalarına göre, yabancıların Moskova’da çalışabilmek için aylık ödedikleri rakamlardan elde edilen gelirler ileride taşıt vergileriyle elde edilen miktara ulaşabilir.

Şuanda Moskova Göçmen Merkezi’nde 7500 kişi yedi gün 24 saat boyunca vardiyalı olarak görev yapıyor ve günlük 1000-1200 kişinin işlemini yapıyor. Göçmen merkezi buradan elde edilen gelirle yeni bir bina yapmak istiyor. Yeni bina projesiyle alakalı açıklamalarda bulunan Reşetnikov, “58 bin metre kare çalışma alanımız var. Bilerek fazla planladık alanı. İleride yeni iş alanlarımız olacak. Şuana kadar göçmen işçilerden elde ettiğimiz gelirle 6,6 milyar ruble değerinde inşaat projesini tamamladık. 8,1 milyar ruble girdi şuana kadar kasamıza. İnşaat projesi halledildi diyebiliriz. Göçmen işçiler kendileri de bu projede çalıştı.” dedi.