Türkler ve Ukraynalılar Moskova’da en çok evlenen yabancılar oldu

723

Moskova Evlendirme ve Nüfus Dairesi tarafından 2015 yılına ait evlilik kayıtları açıklandı. Rakamlara göre Moskova’da yaşayan Türkiye ve Ukrayna vatandaşları yabancılar arasınca en çok evlilik yapan iki millet oldu.

2015 yılının ilk 10 ayında Moskova’da 89 bin 698 çift evlendi. Geçen yılın aynı dönemine bakıldığında 1755 çift daha az evlendi. Toplam evlilik rakamlarının yüzde 16’lık kısmını ise yabancı evlilikler oluşturuyor.

Türkiye ve Ukrayna’nın yanı sıra Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ülkelerinden de Moldova, Azerbaycan, Özbekistan, ve Belarus, BDT dışı ülkelerden ise Almanya, Afganistan, İsrail ve İngiltere vatandaşları Moskova’da en çok evlilik gerçekleştiren yabancı vatandaşlar oldu.

Moskova Evlendirme ve Nüfus Dairesi cinsiyetlere göre istatistikleri yayınlamasa da, BDT ülke vatandaşları ve Rusya vatandaşları arasında yapılan evliliklerde geleneksel olarak çoğunlukta erkek tarafının yabancı olduğu biliniyor.

Geçtiğimiz 10 ay içerisinde Moskova’da doğan kayıtlı çocuk sayısı ise 119 bin 242. Bu rakamın yüzde 11’ini annesi veya babası yabancı olan, veya hem annesi hem babası yabancı olan çocuklar oluşturuyor. En çok çocuk doğuran yabancılar ise sırasıyla Ukrayna, Kırgızistan ve Tacikistan vatandaşları. BDT dışındaki ülkelerden en fazla çocuk sahibin olan aileler ise Türkiye, Vietnam ve Afganistan’lı çiftler.

Moskova’da dünyaya gelen 119 bin 242 çocuktan yüzde 81’inin ailesi evliliklerini halen devam ettiriyor. Geçen yılın aynı dönemine göre çocuk doğum oranının da 3259 çocuk yükseldiği belirtiliyor.